Klidný dům u lesa je bez dlužníků

« Jak jsme začínali (74) »

Odbočíte-li v horní části Litvínova do lokality, které se lidově říká Pod Lesem (pivaři a jedlíci tam kdysi chodívávali do stejnojmenné oblíbené restaurace), ocitnete se v úplně jiném světě. Je tu klid, Tylova ulice procházející lokalitou připomíná spíše „výpadovku“ pro chodce do přírody než silnici, panelové domy jsou obklopeny vzrostlou zelení. „Je to opravdu nádherná ulice, hned za domem máme les, bydlí se tady dobře, všude kolem je hezké prostředí,“ potvrzuje náš příjemný dojem JANA BAŇKOVÁ, předsedkyně samosprávy 003, a dodává: „Myslím si, že tak hezká lokalita jinde v Litvínově už není.“


KLID A POROZUMĚNÍ

A klid je nejen kolem dokola, ale i přímo v domě. „Většina družstevníků tady bydlí od samého počátku – to je od roku 1976. Jsou to lidé už vyššího věku, s životním nadhledem a také rozumem. Nevyvolávají konflikty, dávají přednost porozumění před hašteřením,“ popsala situaci předsedkyně. Dům má jeden vchod a 24 bytů. Je v něm čisto, o úklid se starají partaje samy.

„Původně to byly byty přidělené šachtou. I manžel je horník – pracoval na povrchu. Dělal v Komořanech v úpravně uhlí na dopravě. Pátý rok je v důchodu. Doteďka jsem dělala. Celý život jsem byla v obchodě,“ pustila se do vyprávění Jana Baňková.

OD ROKU 1976

Práci pro své spolubydlící vykonává ráda, baví ji. „Ve výboru jsem zapojena od roku 1976. To jsem byla členkou. Teprve v roce 1997 jsem začala vykonávat funkci předsedkyně,“ zavzpomínala Jana Baňková. Výbor byl kdysi sedmičlenný, potom pětičlenný a nyní je tříčlenný. „Jsou v něm samé ženy. Jsme stmelené, velmi dobře spolu vycházíme, výborně komunikujeme. V tomto kolektivu se mi pracuje úplně nejlíp. Tři členky výboru pro celý dům bohatě stačí,“ zhodnotila předsedkyně. Výbor funguje dobře, účast na členských schůzích bývá až 80procentní.

CO STIHLI UDĚLAT

„Dům je zateplený, platí to i o střeše, rozvody vody a plynu jsou v plastu, bydlící mají plastová okna, teď budeme ještě malovat,“ vypočetla předsedkyně a dodala: „Musím pochválit firmu Jiří Hasman-Výtahy. Údržba výtahu je velice dobrá. Nepamatuji si, že by celý den výtah nejezdil. Stane se jednou za pět let, že třeba praskne pružinka, ale zavoláte a během půlhodiny jsou údržbáři tady. Za celé roky není s výtahem problém.“ A to je v domě s převažujícími staršími obyvateli velice důležité zjištění.

Problémem jsou ale holubi. Přemnožili se a lidi obtěžují. „Nemůžeme se jich zbavit. Proto jsem objednala sítě, takto jsme se dohodli na schůzi,“ informovala předsedkyně.

BEZ DLUŽNÍKŮ

Je hrdá na to, že její dům nemá dlužníky. „Jsem šťastná, že nemusím řešit dluhy. A děkuji všem bydlícím za jejich přístup. Jsme pravděpodobně jedním z mála domů v rámci družstva, který dlužníky nemá. Když jsme si brali úvěr, tak se tomu divili i v bance,“ zdůraznila Jana Baňková.

V domě nemají ani blechy či štěnice, ochlasty či drogy. Prostě podmínky pro ideální bydlení.

A mimochodem: věkový průměr zde mírně snižuje šest mladších bydlících. I ti jsou bezproblémoví.

Petr PROKEŠ