Dům s vyměněnými bydlícími

« Jak jsme začínali (73) »

Vykonává funkci předsedkyně společenství vlastníků v jednom z nejvíce problémových domů v Mostě. Dnes a denně řeší stížnosti a zbytečně vzniklé problémy. Přesto je však stále klidná, milá, vyrovnaná a usměvavá, dokonce má smysl pro humor. „Snažím se být nad věcí. Rozčilováním bych stejně nic nevyřešila,“ vysvětlila OLGA BARTLOVÁ, předsedkyně SV 119 v bloku 92 na třídě Budovatelů a dodala: „Ze zaměstnání jsem zvyklá na styk s lidmi. Pětadvacet let pracuji jako zdravotní sestra.“

PROBLÉMY

Předsedkyně přiznává, že problémy v domě jsou velké. „Děti otevírají dveře tím, že do nich kopnou, a když jedno kopnutí nepomůže, kopou dál a dál. Dveře můžeme opravovat pořád dokola,“ uvedla jeden z příkladů soustavného poškozování majetku bydlících.

Ve třívchodovém domě se 76 byty a dvěma „věžemi“ považuje za nejproblematičtější vchod čp. 2360. „Drogy tam jedou natvrdo. Máme několik prodejců omamných látek. Zájemcům je poskytují z okna nebo předáním balíčku před domem. Už jsem jim mnohokrát kvůli tomu vynadala. Někteří si drogy aplikují přímo před domem. Policie ČR i městská o tom vědí. Strážníci nemají pravomoc zasahovat, proto pouze legitimují, občas některé lidi z vchodu vykážou, ale vykázaní se po odjezdu hlídky vracejí. Republiková policie nezasahuje, prý situaci monitoruje,“ popsala situaci Olga Bartlová. Jiní bydlící v domě zase dělají hluk, když ostatní chtějí spát. Jsou zde i specialisté na vylamování kovových mříží chránících vstupy do sklepů apod. Prostě pro předsedkyni žádná slast.

BEZ MUŽŮ

„Možná proto muži mezi nás nechtějí. Je to o soustavném dohadování a upozorňování na nevhodné chování – a to muži zřejmě nemají rádi,“ usoudila předsedkyně, když se zmínila o tom, že ve tříčlenném výboru SV jsou pouze ženy. Jejími předchůdci byli ale tři muži. „Já dělám předsedkyni od roku 2009. Protože jsem ale s výborem spolupracovala již předtím, vzpomínám ráda na jeho začátky. Před 15 roky proběhla privatizace a následné ustanovení SV přímo báječně. Tehdy 80 procent bydlících v domě tvořili důchodci a pracující mnoha profesí, tito lidé se dokázali domluvit na všem. Potom se obyvatelé vyměnili a nyní 80 procent tvoří spoluobčané,“ sdělila předsedkyně. Pojem „spoluobčané“ používá Olga Bartlová raději než pojem „nepřizpůsobiví“, protože jej považuje za přesnější. Mezi „spoluobčany“ je totiž zhruba polovina lidí, kteří se snaží žít v rámci běžných norem chování. Ohledně té horší poloviny se předsedkyně vyjadřuje naprosto jasně: „Přeji našemu družstvu, aby stát změnil legislativu vůči nepřizpůsobivým. Je benevolentní, mírný, připadá mi to, že takové lidi podporuje. Ostatní státy jsou přísnější. Nepřizpůsobiví nepracují, žijí jen ze sociálních dávek, večer chlastají a pořádají divoké oslavy. Policie s tím nic nenadělá, je bezmocná. Chybí legislativa.“

BUDOUCNOST: STUPAČKY

„Za čtyři roky ve funkci se mi podařilo jen zateplit půdní prostory,“ zhodnotila skromně svoji práci předsedkyně. Pravdou ale je, že si dům více dovolit nemohl. Má totiž úvěr, splácet ho bude až do roku 2014. Peníze posloužily na výměnu oken. Díky zatepleným půdním prostorám již nedochází k únikům tepla a v domě je teploučko. „Docílili jsme toho, že přes zimu budeme mít teplou vodu,“ pochlubila se Olga Bartlová. Podařilo se jí přesvědčit vedení První mostecké, a. s., o tom, že zařízení Cooptherm na teplou vodu je rozbité. Firma ho opraví. „Necháme si udělat kalkulaci na výměnu stupaček a až budou peníze, pustíme se do práce. Jinak budeme zatím zajišťovat jen běžnou údržbu,“ uzavřela předsedkyně.

Petr PROKEŠ