Příjmení ředitele inspirací pro fasádu

« Jak jsme začínali (68) »

Za dobrý nápad považují kolemjdoucí vyobrazení ryb na fasádě bloku 334 v ulici Zdeňka Štěpánka v Mostě. Motiv z přírody oživuje ulici, vnáší do ní cosi nepanelákového. „Po Mostě jsem viděla vyobrazení zvířat snad jen na věžácích v Zahradní čtvrti a potom na našem domě. Tím je vlastně tak trošku unikátní,“ poznamenala v něm bydlící ILONA NEVEČEŘALOVÁ, předsedkyně SV 180. A proč tady dali přednost rybám? „Máme přece ředitele družstva Rybu. Jeho příjmení nás inspirovalo. Je to zároveň výraz našeho uznání za jeho práci,“ vysvětlila předsedkyně.

TĚŽKÝ ZAČÁTEK

Ilona Nevečeřalová působí na první pohled bezstarostně, klidně, úsměvy nešetří. Její začátky ve funkci nebyly ale vůbec lehké. „Převzala jsem ji po předchozím předsedovi, který se z domu odstěhoval v roce 2007,“ zavzpomínala energická žena. Nebylo to ale radostné vzpomínání. „Funkci mi předchozí předseda vlastně ani nepředal. Neřekl mi, co a jak mám dělat. Nic jsem nevěděla. Spadla jsem do toho rovnýma nohama. Nejhorší bylo, že jsem neměla od ničeho klíče, ani od sklepů ne,“ dala se do vyprávění nynější předsedkyně vykonávající funkci již pátým rokem.

Na tehdejším výročním shromáždění delegátů dostala důvěru a ujala se šéfování domu. „I když mám práce až nad hlavu, řekla jsem si, že to přece jen zkusím. Kolem sebe jsem totiž viděla rozpaky, nechuť převzít funkci, a mě přišlo divné, že by se v domě nemělo nic dělat, když změny k lepšímu potřeboval jako sůl,“ vyjádřila se předsedkyně.

Přiznala, že po nástupu do funkce měla rozporuplné pocity. Naštěstí ji pomohla Anna Varhulíková z úseku ředitele družstva. „Ta mi slíbila, že mě do všeho zasvětí – například do toho, jak se připravují schůze, jak se vede nutná agenda atd. Zasvětila mě kvalitně,“ pochválila Ilona Nevečeřalová. Přiznala však, že praxe je tím opravdu nejlepším učitelem. „V ní člověk získává nejvíce,“ poznamenala.

VYHRNUTÉ RUKÁVY

Její praxe začala tím, že si vyhrnula rukávy a pustila se do práce. V domě udělala pořádek. Dům zbavila veškerého harampádí, jež bylo v kočárkárnách a ve sklepích. „Bylo to něco šíleného,“ svěřila se. Kdo něco nepotřeboval, odložil to tam, kde mu to zrovna vypadlo z ruky. Potom všechno vyčistila, pozamykala, nechala odborníky upravit otopná tělesa ve sklepích, protože ta „hřála na plné kule“ a novými ventily utlumila přívod tepla do těchto prostor, čímž zamezila zbytečnému plýtvání energií.

ZMĚNA VZHLEDU

Od doby privatizace městských domů, kterou blok 334 prošel, a následného založení společenství vlastníků je třetím předsedou a první ženou v této funkci. A je to taky znát. Zatímco její mužští předchůdci stihli za své éry působení pouze opravu střechy, ona se rozmáchla a společně se „svým“ čtyřčlenným výborem se rozhodla pro rekonstrukci domu. „Stihli jsme za pět let to, co celá leta předtím předchůdci ne,“ porovnala.

V této souvislosti pochválila tři zaměstnance správy družstva – Martina Lososa z technického úseku a Jana Zámeckého s Miroslavem Horňáčkem z úseku inženýrské činnosti. Trojice jí byla velmi nápomocna svým profesionálním přístupem.

V rámci rozsáhlé rekonstrukce domu bylo provedeno velké množství prací. A výsledek? Dům postavený v 60. letech minulého století zcela změnil vzhled.

Co to všechno stálo? „Rekonstrukce střechy přišla na necelý milion. Peníze jsme měli našetřené ve fondu oprav. Na výměnu oken a zateplení pláště domu jsme si vzali úvěr – necelé čtyři miliony korun. Z peněz zbylých na účtu jsme potom ještě nechali udělat chodníky kolem domu, instalovat nové vchodové dveře, zvonková tabla, poštovní schránky. Vymalovali jsme společné prostory v celém domě a ve všech patrech nainstalovali čipová světla. Šetří spoustu elektřiny, jsou vynikající,“ informovala IIona Nevečeřalová.

VÝTAHY

Pro nejbližší budoucnost plánuje výměnu výtahů ve všech třech vchodech. „Chceme úplně nové, rekonstrukce není k ničemu,“ řekla. Ví, že jde o velkou investici, ale vyplatí se. „Bydlící budou spokojenější a hlavně budou výtahem jezdit daleko bezpečněji,“ uzavřela Ilona Nevečeřalová.

Petr PROKEŠ