Rychlá trojka reaguje operativně

« Jak jsme začínali (67) »

Při příchodu na nás mávala hůlkou. Naznačovala, že není zcela fit. Před několika měsíci se zranila na noze, prodělala operaci, poležela v nemocnici, ale jen co ji opustila, znovu se pustila do práce v domě. Tou odolnou ženou je EVA VÍTKOVÁ. V bloku 402 na Bělehradské ulici v mostecké Severní čtvrti vykonává funkci předsedkyně společenství vlastníků 234.

SCHOPNÍ A ŠIKOVNÍ

Bydlí v něm od roku 1975. Považuje se za pamětnici. S ní i další obyvatelé domu, kteří se sem přestěhovali v důsledku likvidace královského města. „Pokud jde o profese, je to tady mišmaš. Lidé se sem stěhovali postupně – podle toho, jak pokračovalo bourání starého města směrem k Souši,“ řekla předsedkyně.

Společenství vlastníků vzniklo v roce 1999 v rámci probíhající privatizace městských domů. „Tehdy jsem už byla zapojena do činnosti výboru. Pracovala jsem jako místopředsedkyně,“ zavzpomínala Eva Vítková.

Předsedu tehdy dělal Martin Singer. „Byl to velice schopný mladý muž. Řídil to tady dobře. Ale protože se odstěhoval, tak padl los na mě,“ sdělila předsedkyně. Těšila se důvěře lidí v domě, a tak nic nebránilo tomu, aby si vybrala své nejbližší spolupracovníky do výboru. Bydlící hlasováním na shromáždění vlastníků schválili složení tříčlenného domovního výboru. Vedle předsedkyně jej dodnes tvoří Romana Krčmářová a Lubomír Janský. „Jsou to velice schopní a šikovní lidé. Při výkonu funkce jsou mi velkou oporou. Všechno řešíme spolu. V domě nám říkají Rychlá trojka,“ svěřila se Eva Vítková.

Trojka proto, že jsou tři, a rychlá, že vše řeší rychle. Na úřední hodiny si tady nepotrpí. Jsou zvyklí na kontakt s lidmi. Bydlící volají členy výboru na jejich mobilní telefony anebo jim povědí, co je trápí, při cestě do krámku na nákup. „Jakmile je něco důležitého k řešení, všichni tři se rychle sejdeme a záležitost okamžitě řešíme,“ sdělila předsedkyně.

Jako trojka chodí také na správu družstva či jinam vyřizovat potřebné záležitosti. „Raději chodíme společně, abychom věděli, že všichni ve výboru s daným postupem souhlasíme. Je to tak lepší také z toho důvodu, že nás nikdo nemůže podezírat z braní úplatků,“ vysvětlila Eva Vítková. Předsedkyně si váží obětavosti obou členů výboru. Ti za ní dokonce jezdili do nemocnice a řešili s ní všechny záležitosti včetně přípravy výročního shromáždění vlastníků. Zasedání odřídili skvěle. Vlastníci na něm mimo jiné rozhodli i o zateplení domu.

DOŠLO I NA BUDKY

Dům je zateplován od 1. července. Zhotovitelem je firma Euromont Group. Nyní práce probíhají na jižní straně domu, zanedlouho přijde na řadu severní strana. „Zateplování by mělo skončit do konce října, ale tento termín je nereálný. Bylo totiž nutno udělat vícepráce, s nimiž nikdo nepočítal,“ uvedla předsedkyně. Ornitologové zjistili, že se zde vyskytují netopýři a rorýsi, stavbaři jim tedy musejí postavit budky – hnízda. Při odkrytí vchodů bylo zjištěno, že v době výstavby domu byly práce odvedeny velmi nekvalitně. „Nyní se musejí udělat úplně nové vchody. Na ně musí být zpracován projekt. Ten musí někdo schválit. Tím se to všechno zdržuje,“ popsala předsedkyně. A kromě toho v době velkých veder se nesmělo lepit, takže práce na zateplení se zpomalily.

Euromontu Group dali ve výběrovém řízení přednost proto, že patří mezi levné firmy. „V domě žije hodně penzistů, proto jsme nechtěli sahat na výši příspěvku do fondu údržby,“ zdůvodnila Eva Vítková. Bydlící do něj odvádějí 23 korun na metr čtvereční, což je na hraně jejich možností. Zvyšovat jej není aktuálně nutné, neboť jsou v domě hotovy všechny základní práce – rekonstrukce střechy, stupaček, výměna oken. Na plastová okna si vzali úvěr, spláceli jej čtyři roky. Druhý úvěr dostali na zateplení, jeho splacení předpokládají do deseti let. Nyní ještě uvažují o dalším úvěru – na rekonstrukci výtahů.

VANDALOVÉ

„Snažíme se co nejvíce ušetřit. Naší největší bolestí jsou ale – stejně jako v jiných domech – vandalové. Ničí zámky, dveře, pomalovávají zdi, rozbíjejí skleněné výplně,“ vyjmenovala Eva Vítková a dodala: „Kdybychom nemuseli platit za opravy po vandalech, měli bychom na fondu více peněz. Mrzí nás, že si lidé neuvědomují, že chodba, dveře a další zařízení v domě jsou také jejich majetkem, stejně jako byt. Náklady na opravy jsou jejich zbytečně vyhozené peníze,“ uzavřela předsedkyně.

Petr PROKEŠ