Kořeny stromů začaly trhat základy

« Jak jsme začínali (60) »

Jestliže pravidelně vystupujete či nastupujete do tramvaje či autobusu MHD na zastávce naproti litvínovskému vlakovému nádraží, dobře víte, že v jejím sousedství – směrem k sídlišti – se nachází poměrně rozsáhlý areál garáží. Co ale již možná nevíte, je to, že tento areál spravuje družstevní samospráva 450. Její předseda – mimochodem člověk s velkým přehledem a smyslem pro humor – ZDENĚK BĚLINA, člen shromáždění delegátů, nás jím provedl.

POD KŘÍDLA KRUŠNOHORU

Z bývalé kanceláře předchozího Družstva pro výstavbu a správu garáží (jak se nazývalo) zde sídlícího je dnes sklad materiálu potřebného pro automobilisty. „Bývalé družstvo spravovalo garáže v lokalitách Šumná, Pavel 1, Pavel 2, Zámecká a ve dvou lokalitách v Mostě,“ dozvěděli jsme se.

Po jeho rozpadu v roce 2002 se garážující v Zámecké domluvili, že zůstanou spolu a založí samosprávu. To se stalo v dubnu roku 2003. Dohodli se i na tom, že kolektivně půjdou ke Krušnohoru. „Volba to byla snadná. S Krušnohorem máme dobrou zkušenost, mnozí totiž bydlíme v domech jím spravovaných, proto víme, že práci dělá kvalitně.“

Zdeněk Bělina si na dobu rozhodování o tom, jak a co bude dál, dobře vzpomíná. Dělal totiž předsedu ještě předtím – v tom původním Družstvu pro výstavbu a správu garáží. Přechod areálu z jednoho právního subjektu (privatizovaného) na druhý (SBD Krušnohor) zvládl na výbornou. Proto znovu dostal důvěru garážujících a byl zvolen, tentokrát již za předsedu SA 450.

PŮVODNĚ SKLADY

„Spravujeme 160 garáží. Využívají jich družstevníci především z Litvínova a k městu přiléhající podhorské a průmyslové oblasti. Jde většinou o lidi středního a staršího věku,“ sdělil Zdeněk Bělina.

„Když se stavělo sousední sídliště, tyto garáže byly vybudovány jako sklady pro stavební materiál. Vznikaly sice podle technické dokumentace, ale stavěny byly svépomocí. Stavební dozor naštěstí odvedl dobrou práci a výstavba areálu tudíž nedopadla špatně. Vozovky byly ale vybudovány později a jsou nevyspádované. Zvláště při zhoršeném počasí máme problém s jejich sjízdností,“ uvedl předseda Bělina.

CO UDĚLALI

Před šesti lety si proto družstevníci vybudovali kanalizační drážku a voda již po vozovce neteče. „To byla první velká akce,“ pochlubil se předseda a pokračoval ve výčtu: „Druhou velkou akcí byla výměna okapů u garáží, ovšem zjistili jsme, že je není za co zachytit. A tak jsme museli řešit nečekaný problém“.

Střechy jsou priorita. Zabývají se jí průběžně. Devadesát devět střech mají již opraveno. Když se pustí do práce na jedné garáži, souběžně opravují i střechy na dvou sousedních, aby byly chráněny všechny tři garáže najednou. Racionální postup, že?

Nechali pokácet některé stromy rostoucí v areálu. Jejich kořeny totiž začaly trhat základy garáží.

Zakoupili si sekačku a křovinořez, aby se postarali o zeleň v sousedství areálu, neboť tato k němu patří. „Za tři roky se nám plochu podařilo upravit. Začátky byly dost těžké. Byla zarostlá náletovými dřevinami,“ zavzpomínal Zdeněk Bělina.

Deset let se trápí se třemi nefunkčními lampami veřejného osvětlení uvnitř areálu. „Jsou majetkem města, na radnici jsme o problému opakovaně jednali, ale bez odezvy,“ postěžoval si.

Nyní je trápí zloději. „Ukradli nám již dvě malá vrátka od rozvaděčů elektřiny. Proto jsme dvířka u těch ostatních raději přišroubovali,“ prozradil předseda a dodal, že se obává dalších nájezdů zájemců o kovy. Zloděje policie nedopadla. „Proto situaci řešíme z hodiny na hodinu s mým předchůdcem ve funkci v původním velkém družstvu Vladimírem Sazečkem. Je s ním výborná spolupráce!“

Družstevníky se snaží osobně zainteresovat na údržbě areálu – i nad rámec jimi placené dlouhodobé zálohy na opravy (fond údržby). Jak? „Nechali jsme udělat nájezdy do garáží – jeden ale stojí deset tisíc korun. To je pro samosprávu hodně. Proto jsme se domluvili, že když si nájezd družstevník opraví sám, vyplatíme mu oproti předložené faktuře tisíc korun za materiál,“ popsal jednu z možností osobní zainteresovanosti Zdeněk Bělina. Další variantou jsou brigády. Dvě hodiny věnuje každý na vylepšení vzhledu garáže či areálu. Může natřít vrata, udělat úklid areálu atd. Prostě a jasně řečeno: v Zámecké vědí jak na to, aby měli areál funkční a také k pokoukání.

Petr PROKEŠ