Mládnoucí dům vedou důchodci

« Jak jsme začínali (56) »

Jako předsedkyně v něm nezačínala, ale jako stálá obyvatelka se o něj starala už dávno předtím, než se hlavou domu opravdu stala. Předsedkyně NADĚŽDA SMETANOVÁ si dobře pamatuje, jak město před čtrnácti roky dům prodalo v první vlně privatizace.

Jde o domovní spojku na třídě Budovatelů označovanou jako blok 89-90. Tomu, kdo se po Mostě orientuje špatně, nabízíme pomocný bod – restauraci (přesněji hospodu) U Kubíčka. Ta se nachází v přízemí domovní spojky.

HOSPODA

I když nejsme zvlášť velcí pijáci zlatavého moku, musíme u hospody přece jen začít. Jsou s ní totiž potíže.

„S podnikatelkou Janou Kokešovou není vůbec žádná řeč. Absolutně nerespektuje práva vlastníků bytů,“ uvedla nás do problému předsedkyně Naděžda Smetanová. Výbor společenství vlastníků 140, který zde působí, opakovaně projednával stížnosti bydlících, ty byly dokonce řešeny i na magistrátu. Lidé kritizují hluk a zápach vycházející z hospodských prostor. K rušení nočního klidu sice nedochází – U Kubíčka zavírají v devět večer –, ale to, co se tady odehrává přes den, bydlícím bohatě stačí.

CESTOVKA

Druhou podnikatelkou v domě je Štěpánka Hunčovská. Zabývá se cestovní ruchem. „Podnikatelka s výborem spolupracuje, ale jeho postupy týkající se stavebních prací se jí zdají pomalé. „Chápu, že by ráda měla všechno hned, ale zázraky dělat neumíme. Přesto se dokážeme domluvit,“ zhodnotila předsedkyně. Zastoupení cestovní kanceláře má obnovené výlohy do třídy Budovatelů a nové dveře ze dvora.

„Obě podnikatelky samozřejmě přispívají do fondu údržby jako každý jiný vlastník v domě. Ony si ale myslí, že přispívají více, než ti ostatní, a proto vznášejí větší nároky. Mýlí se však. Platí stejnou částku za metr čtvereční jako každý jiný vlastník, jen těch metrů čtverečních mají pochopitelně více,“ vysvětlila Naděžda Smetanová.

FINANCE

Spojka je malý dům. Je v něm pouze 28 bytů a dva nebytové prostory. „Proto se korunky střádají dlouho,“ zdůvodnila údajnou pomalost stavebních prací předsedkyně. Ta dobře ví, že podnikatelka v cestovním ruchu by si ráda nechala vyměnit i vstupní dveře do provozovny ze třídy Budovatelů. „Rádi vyhovíme – ale až budou peníze,“ řekla Naděžda Smetanová.

S financemi tu mají ještě jednu potíž. Souvisí s již zmíněnou privatizací. „Když město dům prodávalo, na katastru nás zapsalo jako celé éčko, nebo chcete-li jako hrábě – jak se říká tomuto slepenci domů. Tvoří jej dvě spojky a tři velké domy, dohromady jde tedy o pět bloků. Každý z nich má svůj výbor,“ popsala předsedkyně. Jednotlivé výbory sice vytvářejí společný výbor pro celé éčko (či hrábě), ale každý z nich má svoje financování. V případě malých částek to není problém, v případě větších ano. „Nemůžeme si vzít úvěr,“ postěžovala si Naděžda Smetanová. Právě ten by pomohl s urychlením stavebních prací. Vzetí úvěru blokují obyvatelé vedlejšího velkého domu, na který je spojka napojena. „Jeho výbor lidem nakukal, že by za nás museli platit. Ti si možná proto neuvědomili, že mají dát jen souhlas, abychom si úvěr mohli vzít. Protože je na katastru všech pět bloků zapsáno jako jeden dům, banka s námi jedná jako s jedním blokem, a proto musíme žádat o souhlas všechny bydlící v něm. Takto je to ze zákona, bohužel ale – jak čas ukázal – mezi bydlícími chybí vůle vzájemně si vyhovět,“ konstatovala Naděžda Smetanová.

INVESTICE

I přes finanční problémy se výbor SV 140 může s hrdostí ohlédnout. „Střechu máme po generální opravě, vyměnili jsme okna. Všechny náklady jsme si zaplatili z fondu údržby,“ informovala předsedkyně.

Balkony jsou v havarijním stavu. Před lety je chtěli opravit, ale do výběrového řízení se přihlásila jen jedna firma – a ta si řekla o pěkně tučné sousto peněz. Řízení bylo proto zrušeno. Teď běží nové a vypadá nadějněji – firmy samy nabízejí úhradu nákladů formou splátkového kalendáře. To je pro malý dům přijatelné.

Je třeba udělat ještě další práce – dát do pořádku domovní průchod, odstranit vodu objevující se pod schodišti a ve sklepích. Předsedkyně vítá, že ještě letos město nechá z evropské dotace opravit dvůr. Je ve velmi špatném stavu.

SPOKOJENOST

Tříčlenný výbor tvoří vedle předsedkyně ještě Čestmír Peška a Helena Valachová. „Všichni jsme důchodci. Jsme ve stálém kontaktu. Výborně si rozumíme, perfektně spolupracujeme,“ pochvalovala si Naděžda Smetanová.

Stejně „důchodcovsky“ to ještě nedávno vypadalo v celém bloku. Dnes už to není pravda. „Staří odešli do domovů důchodců, nebo zemřeli. Byty po nich převzali mladí – a ti už mají děti. Neuvěřitelně rychle mládneme,“ popsala současnou věkovou strukturu obyvatel bloku 89-90 jejich předsedkyně.

Petr PROKEŠ