Vede dům v srdci Meziboří

« Jak jsme začínali (53) »

Že nevíte, kde je srdce Meziboří? Přece tam, kde je radnice. Bydlící v domě v Komenského ulici, o němž je řeč, mají na ni hezký výhled – stojí totiž přímo před jejich okny. A není to jediná významná budova v okolí. Pár metrů odtud můžete zajít do kina či vejít do areálu základní školy.

Dům byl postaven v šedesátých letech minulého století. Jeho předsedkyně MARIE ZAVÁZALOVÁ, rodačka z Litvínova, žije v Meziboří dvaadvacet roků. Z jejich tváří vyzařovala při našem setkání spokojenost.

PŘÍKLADNÝ POŘÁDEK

Na první pohled velmi skromná žena netouží být mediální hvězdou. Proto ji náš zájem o „její“ dům docela překvapil. Chvílemi měla dokonce pocit, že nemá o čem hovořit, protože výbor společenství vlastníků funguje tak, jak má, bydlící v domě jsou slušní občané, kteří vědí jak se chovat a tudíž nedělají jiným potíže. „Prostě žádná mimořádnost, docela obyčejný dům, tak o čem chcete psát?“ zeptala se předsedkyně SV 904.

Ale ono je o čem. Třeba o zeleni obklopující objekt. Je na ni vidět, že se o ni bydlící starají. Předzahrádky jsou toho důkazem. Z chodníků kolem domu by se dalo jíst, jak jsou čisté. Prý je to dílo i skvěle pracujících technických služeb. Prostě příkladný pořádek, který se jen tak nevidí. Na první pohled je zřejmé, že bydlící přistupují k domu i jeho bezprostřednímu okolí s péčí řádného hospodáře.

RADNICE VYHOVĚLA

Dům má čtyři vchody, najdete v něm čtyřicet bytů, ty obývá asi 120 lidí.

„Zdejší společenství vlastníků vzniklo v červenci roku 2009. Navázalo na činnost předtím ustanoveného bytového družstva,“ rozpovídala se předsedkyně. Ustavující schůze družstva proběhla 28. srpna 2008. O původně městské byty projevili bydlící zájem a požádali radnici o jejich odkoupení. Ta vyhověla. Staly se z nich byty družstevní a bylo jen otázkou času, kdy budou převedeny do osobního vlastnictví. „Převody byly prováděny od července do září roku 2009. Pro zajímavost uvádím, že cena bytu 3+1 byla 72 tisíc a bytu 4+1 činila 86 tisíc korun,“ upřesnila vitální žena.

SLOŽITÁ DOBA

Dobu před dvěma roky považuje Marie Zavázalová za dost složitou. Řada bydlících se rozmýšlela, zda si byt vůbec koupit. Někteří nájemníci rovnou řekli, že si ho nekoupí. Kromě toho se dům potýkal s dluhy na nájemném. „Protože jsme neměli ujasněno jak dál, kontaktovala jsem ředitele SBD Krušnohor Františka Rybu, vysvětlila jsem mu, jaké máme problémy, a požádala ho o radu. Podle pana Ryby to žádné problémy nebyly. Družstvo s takovými domy již mělo zkušenost. Domluvili jsme se, že objekt koupíme jako bytové družstvo a že Krušnohor do něj vstoupí. Za bydlící, kteří neměli zájem o koupi, zaplatil rozdíl. Tím nám velice vypomohl,“ popsala předsedkyně.

Ta zároveň ocenila pomoc Krušnohoru také v tom, že ji a členy výboru naučil zpracovávat bytovou agendu, pomohl založit nejen jejich družstvo, ale nakonec i společenství vlastníků. Pomohl také se zápisem do obchodního rejstříku a s dalšími úředními formalitami. Začal i s přípravou smluv k odkoupení bytů. „Krušnohor má u nás obrovské plus,“ zhodnotila Marie Zavázalová. Společenství vlastníků s ním uzavřelo mandátní smlouvu na zajišťování veškeré správy.

BEZ JÁSOTU

Výbor je tříčlenný. Místopředsedou v něm je Jaroslav Štukavec, členkou je Hana Pernicová. „Scházíme se podle potřeby,“ sdělila předsedkyně a pochválila dobré mezilidské vztahy a zájem o život v domě. Když se výbor seznámil s technickým stavem objektu, zjistil, že nemá důvod k jásotu. Předchozí léta na něm zanechala stopy v podobě zanedbané údržby. To je u bývalých městských domů problém po celé republice. Revizní zpráva jasně řekla, že musí být provedena kompletní výměna rozvodů plynu. „Byla to první velká investice, do níž jsme se museli okamžitě pustit,“ zavzpomínala.

DEVADESÁT PROCENT

Potom bydlící vznesli požadavek na výměnu oken. Ta právě probíhá. „Je to finančně náročná akce, museli jsme si na ní vzít úvěr,“ konstatovala. Podle rozhodnutí shromáždění vlastníků bude následovat montáž měřáků na radiátory, výměna zvonkových tabel a na obzoru je také malování chodeb. „Vycházíme z přání bydlících, s jejich návrhy ve výboru pracujeme a předkládáme je na schůzích ke schválení. Té dubnové se zúčastnilo devadesát procent podílníků společenství. Taková podpora svědčí o tom, že chceme mít dům jako ze škatulky,“ uzavřela Marie Zavázalová.

Petr PROKEŠ