Bez ženy by to prý nezvládl

« Jak jsme začínali (51) »

Pětatřicet let bydlí v bloku 303 v mostecké ulici Zdeňka Fibicha MILOSLAV PONERT. Dobře zná vývoj domu od prvopočátku. Když objekt v roce 1996 privatizovali a zakládali společenství vlastníků, byl Miloslav Ponert zvolen do výboru.

„Vstoupil jsem tam jako údržbář, takže jsem se staral o veškeré drobné údržby a opravy,“ začíná vypravovat svůj příběh. Po pěti letech ho lidé z domu při nových volbách zvolili za předsedu. Ve funkci vystřídal Jaroslavu Stejskalovou. Ve výboru s ním spolupracují Jaroslava Sýkorová jako místopředsedkyně a Pavel Sviták coby údržbář. „Po privatizaci jsme šli pod Stavební bytové družstvo Krušnohor, které se stará o veškerou naši agendu. Nedovedeme si to bez Krušnohoru představit,“ chválí družstvo předseda.

TEKLO DO BYTŮ

Rok po přelomu tisíciletí začali dům opravovat. „Víte, jak to chodilo. Za éry domovní správy se nic neudělalo. Lidem v horním patře protékala voda ze střechy do bytů, v dezolátním stavu byly rozvody vody, plynu, elektřiny stejně jako okna, dveře, chodby. Stanovili jsme si priority,“ líčí Miloslav Ponert. Jako první se pustili do opravy střechy, následovaly rozvody plynu, studené i teplé vody. Pak se vrhli na malování společných chodeb, vyměnili na nich staré lino za nové, natřeli zábradlí. „Vyspravili jsme spáry mezi panely, vyměnili vchodové dveře, původní dřevěná okna za okna nová plastová,“ pokračuje ve výčtu prací předseda bloku 303.

PŘEDSEDOVA PODMÍNKA

Když před pěti lety přebíral funkci, byl dům zatížený úvěrem, který si vlastníci brali na nová okna. „Než jsme se pustili do největší investiční akce v historii bloku, dal jsem si podmínku, že tento úvěr musíme splatit, abychom si mohli vzít nový,“ poznamenává Miloslav Ponert. Dům má pouze tři vchody a třicet čtyři bytových jednotek. „Bál jsem se velkých dluhů, protože při tak malém počtu vlastníků stačí dva tři neplatiči a dostanete se do maléru,“ uvažuje nahlas Miloslav Ponert.

VYSILUJÍCÍ AKCE

Naštěstí u nich v domě neplatiče nemají a první úvěr se jim podařilo zaplatit včas, takže se uvázali novým na zateplení všech stran bloku s novou fasádou. Se zateplením začali vloni v květnu a skončili v říjnu. Blok 303 tedy ještě voní novotou a jeho dominantní žlutá barva se zrcadlí ve slunci. „Byla to vysilující akce a musím proto poděkovat technikům Stavebního bytového družstva Krušnohor Miroslavu Horňáčkovi a Zuzaně Vlasákové, kteří nás měli na starosti. Oba byli několikrát na lešení a kontrolovali stav prací; neustále se ptali, zda něco nepotřebujeme; jestli je vše v pořádku a kdykoliv cokoliv ochotně zařídili. Bez nich bychom to nezvládli,“ nešetří chválou Miloslav Ponert.

POMOC MANŽELKY

A vzápětí se odvolává i na svoji manželku Bohuslavu Ponertovou. „Bez ní bych předsedu dělat nemohl. Jsem do tří hodin v práci den co den. Ona je doma a lidé se na ní kdykoliv a s čímkoliv obracejí. Vyřizuje papírování a vlastně veškeré úřadování, které s tím souvisí. To víte, lidé dnes chtějí všechno hned,“ děkuje veřejně i své manželce předseda.

Radka SLÍŽOVÁ