Vandalství mě ničí, zoufá si

« Jak jsme začínali (50) »

Když v roce 1999 došlo k privatizaci, byli nájemníci bloku 534 ve Višňové ulici v Mostě přijati za členy Stavebního bytového družstva Krušnohor. „Za tři roky poté jsme byty převzali do osobního vlastnictví. Rok u nás dělal předsedu Karel Štenbrok. Když funkci složil, nikdo to nechtěl vzít za něho. A tak jsme zůstali asi čtyři měsíce bez předsedy,“ vzpomíná na úplné začátky nynější předsedkyně MARTA HROMADOVÁ.

Jelikož byla členkou výboru a po předsedovi převzala veškerý inventář a vyřizovala agendu, nakonec si řekla, že vedení domu asi zůstane na ní. „Ještě jednou jsem obešla všechny vlastníky, pak na schůzi jsem znovu nabídla všem, jestli mají zájem stát se předsedou. Nikdo se nenašel. Tak jsem to vzala já,“ popisuje Marta Hromadová.

U KORMIDLA

Ujala se pomyslného kormidla a začala se točit kolem domu. Přišel čas rekonstrukcí na paneláku.

„Začali jsme zateplením štítů a výměnou oken ve štítu. Vymalovali jsme celý dům,“ vyjmenovává postup prací od začátku předsedkyně. Následovala sanace balkonů. „To všechno jsme zvládli z našetřených peněz. Až na střechu a nové vstupy do domu jsme si vzali úvěr,“ konstatuje předsedkyně.

Zazdít prosklené vstupy a vsadit do nich plastová okna byla velká stavební úprava, ale podle vyjádření Marty Hromadové se vyplatila. Bydlí v prvním patře a hned pocítila v bytě větší teplo. Tepelná úspora se projevila v následném vyúčtování. Stejně tak i v jiných bytech.

„Před dvěma roky jsme se pustili do opravy vstupních schodů. Máme nové ležaté i svislé rozvody plynu. Prakticky každý rok se nám podaří něco udělat,“ pochvaluje si předsedkyně.

Právě v těchto dnech probíhá v domě výměna odpadů kanalizace a dešťových svodů.

NADVAKRÁT

Ve výboru pracují ještě Irena Jakubcová a Michaela Mrštíková. Původně pětičlenný výbor se zmenšil na tříčlenný.

„Lidé ztrácejí zájem o dění mimo práh svého domova. Například poslední shromáždění vlastníků jsme svolávali nadvakrát, protože jsme se poprvé nesešli v nadpoloviční většině,“ sděluje předsedkyně.

Blok 534 má čtyři vchody, devadesát dvě bytové jednotky a jeden nebytový prostor. Úklid i veškeré drobné i větší opravy provádí firmy. „Domovníka si nedržíme. Když je třeba, sama vyměním žárovku, ale na většinu prací zveme profesionály,“ konstatuje Marta Hromadová.

Pochvaluje si spolupráci s techničkami Stavebního bytového družstva Krušnohor. „Ráda bych poděkovala Simoně Růžičkové. Ta pokaždé rychle a přesně reagovala na naše požadavky,“ říká na adresu techničky.

BĚH NA DLOUHOU TRAŤ

Až společenství vlastníků zaplatí úvěry za střechu a okna, pustí se do zateplení a nové fasády. „Dát dům do pořádku, je běh na dlouhou trať. Úvěry zaplatíme až někdy za sedm let. Čekají nás nové rozvody elektřiny, nové výtahy,“ pokračuje ve výčtu akcí Marta Hromadová.

Dnes už ví, že práce předsedy je nevděčná. Přináší víc kritiky než pochvaly. Bezvadnou práci považují všichni v dnešní době za samozřejmost. „Když lidé něco potřebují, většinou mě zastaví na ulici. Mám psa, a tak chodím neustále kolem domu. Za den ho mám tak desetkrát obejitý. Mrzí mě, když vidím posprejované boky. Měli jsme zloděje v kočárkárně, ve sklepě. Vandalství mě ničí,“ zoufá si Marta Hromadová. Její děti jí opakovaně vybízejí, aby se nerozčilovala. „Když něco berete vážně, tak nejde přehlížet nešvary jen tak s chladnou hlavou,“ dodává předsedkyně, která celý život učila ve škole.

Dnes je i nově zvolenou poslankyní Zastupitelstva města Mostu za Sdružení Mostečané Mostu.

Radka SLÍŽOVÁ