Anonymy házím do koše, říká předseda

« Jak jsme začínali (49) »

Mostecký blok 607 se zapsal do historie družstevnictví i tím, že byl jedním z prvních, který si neváhal vzít úvěr. (I když ne příliš vysoký – dodáváme pro úplnost.) „Za něj jsme opravili střechu a vyměnili část původních dřevěných oken u bytových jednotek za okna plastová. Na ostatní renovace a dokončení výměn oken jsme si postupně našetřili,“ ohlíží se k začátkům své předsednické kariéry v tomto domě Zdeněk Petrovický.

Ve velkoryse postaveném paneláku se sedmi vchody a osmi poschodími je pořád co dělat. „Máme nové veškeré rozvody vody. Kromě střechy jsme udělali i nové hromosvody, nové vchodové dveře včetně poštovních schránek, zvonková tabla, vyměnili jsme linoleum u vstupu do sklepa a v přízemí. Teď nás čeká malování společných prostor,“ jmenuje výčet prací Zdeněk Petrovický.


NEVDĚČNÁ PRÁCE

Jenže se nezavděčí lidem všem. „Někomu se přesto zdá, že jsme toho v domě tolik neudělali, zejména když v okolí svítí zateplené barevné fasády sousedů.

„Vysvětlení je jednoduché. Snažíme se – pokud to jde – udržet příspěvek do fondu oprav a údržby na únosné výši pro obyvatele domu. Úvěr budeme splácet do března příštího roku. Teprve pak si můžeme vzít další na zateplení průčelí domu a sanace balkonů,“ vysvětluje předseda.

BEZ ŽENY BY TO NEŠLO

V bloku 607 bydlí čtrnáct let. Když se před sedmi lety odstěhoval bývalý předseda, převzal funkci po něm. „Pravdou je, že sedm let není mnoho, ale náš první byt jsme dostali v roce 1985 v bloku 626, a tam jsem byl předsedou vlastně od začátku. Takže když to sečtu, předseduji již šestnáct let,“ konstatuje Zdeněk Petrovický.

V pětičlenném výboru mu pomáhají Miroslav Stejskal, Marcel Vajda, Luděk Kožnar, Petr Šujan. „Velkou oporou je mi manželka,“ pochvaluje si přízeň rodiny předseda.

PLATÍ SI UKLÍZEČKU I FIRMY

O okolí domu se starají mostecké technické služby. „Jejich práce je na dobré úrovni. Výhrady mám jenom k tomu, že kanálky na odvod dešťové vody z chodníku by měly čistit častěji než jednou ročně, aby voda nezatékala pod dům, kvůli tomu tam totiž byly pořízeny,“ hodnotí předseda.

Nájemníci domu o sto dvanácti bytových jednotkách si už roky platí na plný pracovní úvazek uklízečku. „Lidé jsou s ní spokojení,“ říká za všechny Petrovický. On i ostatní členové výboru jsou docela hodně pracovně vytíženi, a tak nestíhají provádět v domě svépomocí drobné opravy a údržby. Proto si většinu z nich objednávají u smluvních firem.

„Jsme bývalý dům Českých drah a žijí u nás většinou starousedlíci. Až v poslední době se k nám stěhují mladí anebo rodiče přenechávají byty svým dětem,“ říká Zdeněk Petrovický.

Nájemníci se za ty roky navzájem znají. „Převládají slušní sousedé, žádné větší problémy se spolužitím nemáme. Někdy mě mrzí, že lidé nemají příliš zájem o chod domu, ale dnes to asi není nic neobvyklého,“ tvrdí.

NEPLATIČE VYPAKOVALI

Před lety se soudní cestou zbavili dvou velkých neplatičů. „Věřím, že tím skončila éra dluhů,“ pověrčivě zažehnává ťukáním na kov předseda. Sem tam prý někomu vypadne jeden dva nájmy, anebo se s platbou opozdí. Takové lidi prý však stačí upozornit a vše srovnají.

Ukočírovat tak velký dům není jednoduché a Zdeněk Petrovický otevřeně přiznává, že mu motivace pro práci předsedy již mnoho nezbývá: „Je čím dál víc lidí, kteří stále něco požadují, ale odmítají pro společnou věc cokoliv udělat. Vlastně jenom proto, že nechci dům dostat pod úřední správu a nikdo jiný o funkci předsedy nemá zájem, pokračuji a snažím se tuto práci dělat svědomitě a co nejlépe.“

Internet byl obohacen o nové webové stránky – právě o ty tvořené informacemi z bloku 607. Mají adresu sa044.mypage.cz. Dozvíte se na nich vše o provozu domu, a to včetně financí, které to stojí. „Máme tam také rubriku Fórum, do níž lidé mohou napsat cokoliv a já na jejich podněty reaguji,“ uzavírá svou zpověď Zdeněk Petrovický s upozorněním, že anonymní příspěvky končí v koši.

Radka SLÍŽOVÁ