S trpělivostí nejdál dojdeš

« Jak jsme začínali (48) »

Blok A v ulici Nad Parkem v Meziboří je oázou klidu. Stojí hned u lesa, lidé odtud mají výhled na celé město. Dál už nejezdí žádná auta, u nich je konečná. A pak jen příroda. „Moc se nám tu líbí,“ pochvaluje si JIŘÍ ŠVEJDA, který tam dělá předsedu už třináct let. Zdejší lidé mají výhodu v tom, že bydlí v paneláku a přitom si užívají mnohé z výhod rodinného domu. I široké volné prostranství kolem objektu tomu nasvědčuje.


ŠPERK NA DOMĚ

Blok A patří do „kolekce“ čtyř stejných obytných domů, a přece je jiný. Září novotou. A hlavně. Když ho člověk obejde dozadu, nestačí se divit.

Plně prosklené balkony upoutají i náročného designéra. „To je můj nápad. Našel jsem si je na internetu a tolik se mi zalíbily, že jsem je ukázal lidem. Byli pro,“ usmívá se spokojeně Jiří Švejda.

Skleněné balkony dodávají domu elegantní „šmrnc“. A lidé jsou si toho vědomi. Proto i kolemjdoucí si přijde na své – má se na co dívat. Zákoutí s květináči, dřevěnými soškami, ptačími budkami nahradila v řadě případů nevzhledně visící mokré prádlo.

„Musím přiznat, že co jsme dům opravili, lidé se chovají jinak. Víc je to tady baví a víc si všeho hledí,“ říká Jiří Švejda a hned dodává, že s lidmi v domě má výbornou spolupráci.

V KLIDU A POHODĚ

Ve třech vchodech domu je dvacet sedm bytových jednotek.

Na chodbách i kolem domu je vzorně čisto. Dlužníka tady nenajdete. Dům má svého zahradníka. Jaromír Hejzlár se stará o květinový záhon, který je podél celého bloku. „Drobné opravy si děláme sami. Nevyhazujeme zbytečně naše peníze,“ konstatuje předseda Jiří Švejda. Blok A, jenž má opravenou střechu, nová okna a novou fasádu vykazuje „jen“ milion a půl dluhu (úvěr). „Nerad pospíchám. Když uděláme jedno, počkáme, našetříme, pak investujeme dál,“ prozrazuje strategii Jiří Švejda.

Nájemnící ze samosprávy 038 tímto způsobem žijí v poklidu, do ničeho se netlačí a hlavně, nehoní se jim hlavou černé myšlenky o splácení dluhů. „Mojí pravou rukou je Jana Waberová. Se vším mi pomáhá a o cokoliv ji můžu požádat,“ říká Jiří Švejda o člence výboru.

Do výborového trojlístku patří i Miroslav Jakš. „Zámečnické práce obstarám sám. O drobné opravy elektro se stará Josef Hájek,“ jmenuje pomocníky předseda, jenž je svou profesí zámečníkem ve firmě Humeco.

LIDÉ POMÁHAJÍ

Domovníka si zde bydlící nedrží, stejně jako nezvou někoho zvenčí na úklid společných prostor

„Uklízíme si sami. A proč bychom měli ještě domovníka? Když někdo něco potřebuje, zazvoní u mě, anebo jednoduché záležitosti si nájemníci řeší sami,“ dodává pochvalně na adresu lidí Jiří Švejda. Taková je jeho zkušenost – dodejme, že dobrá zkušenost.

„A aby nedošlo k omylu: se stejnojmenným slavným litvínovským spisovatelem nemám nic společného!“ zdůraznil při loučení Jiří Švejda.

Radka SLÍŽOVÁ