Předseda: Vše je v lidech!

« Jak jsme začínali (47) »

Litvínovský dům č. p. 2020 nás jako maják vítá, když z Mostu přijíždíme do osmadvacetitisícového průmyslového střediska pod Krušnými horami, do druhého největšího města mosteckého okresu. Září novotou mezi třemi věžáky, které stojí naproti litvínovské vozovně Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova. Objekt má třináct podlaží s dvaasedmdesáti bytovými jednotkami. Předsedou je v něm VÁCLAV ZOLLPRIESTER.


NOVODOBÁ HISTORIE

„Před třemi roky jsme na základě rozhodnutí města Litvínova o prodeji našeho domu založili družstvo, které za velmi dobré spolupráce se SBD Krušnohor dům odkoupilo a postupně převedlo jednotlivé bytové jednotky do osobního vlastnictví,“ líčí začátky novodobé historie domu č. p. 2020 Václav Zollpriester.

Dům bydlící přebírali v poměrně dobrém stavu, přesto je čekalo hodně práce. „Výměna oken, vymalování společných prostor, výměna systému odvětrávání domu, nové linoleum na schody, výměna zvonků a domovních telefonů, výměna protipožárního zabezpečení, výměna vstupních dveří, výměna poštovních schránek, výměna osvětlení společných prostor, zabudování vodoměrů na teplou a studenou vodu s dálkovým odečtem údajů, osazení radiátorů novými měřidly na dálkový odečet,“ jmenuje výčet prací předseda. Na převážnou část těchto akcí zajišťovali se správcem domu – SBD Krušnohor – výběrová řízení.

VLASTNÍKY KRÁTKÝ ČAS

„Společenstvím vlastníků jsme docela krátký čas. Neměli jsme ve fondu oprav a údržby našetřeno dost peněz na všechny akce, které jsme v domě dělali. Proto jsme si vzali úvěr ve výši čtyř a půl milionu korun,“ konstatuje Václav Zollpriester. Dodává, že výměnu plynových rozvodů a opravy balkonů z našetřených peněz dům pokryje.

„Drobné údržbářské práce si provádíme sami. Náš údržbář Milan Vobořil opravy průběžně řeší. Úklid domu precizně zajišťuje vlastní kosmetička společných prostor Zdenka Slunéčková, která je i členkou výboru,“ tvrdí předseda. Dalšími členy výboru jsou Linda Vobořilová a Martin Pícha.

GARSONKY PRO ZLOST

Největším problémem, který v domě řeší, jsou „nevhodní“ nájemníci především v pronajímaných garsoniérách. „Docela rychle se tam střídají a dění v domě je nezajímá,“ stěžuje si předseda. Průběžně s ostatními členy výboru řeší problémy s drobnými neplatiči.

„Máme kolem sedmdesáti tisíc korun dluhů. Musím v tomto směru opět pochválit našeho správce – SBD Krušnohor. Ten nám s dlužníky pomáhá,“ říká předseda Zollpriester.

Potýkají se i s netečností některých vlastníků ke společným prostorám. Za poslední tři roky dvakrát vyhořely sklepní kóje. V domě řešili také rozbité vstupní dveře a několikrát rozbité zvonky, pomalované výtahy a různé malby na průčelí domu. „Věřím, že vše se dá napravit. Vše je totiž jen a jen v lidech, kteří v našem domě bydlí,“ hodnotí Václav Zollpriester.

NOVÉ DĚTSKÉ HŘIŠTĚ

Okolí domu a jeho údržbu zajišťuje Městský úřad Litvínov prostřednictvím technických služeb. „Musím říct, že čistota kolem domu se zlepšila.

V těchto dnech nám litvínovský starosta Daniel Volák spolu s ředitelem SBD Krušnohor Františkem Rybou přislíbili nové dětské hřiště. Tak se na něj my – a hlavně děti, které na našem sídlišti žijí – moc těšíme,“ uzavřel předseda domu.

Radka SLÍŽOVÁ