Blok A2 je janovskou oázou útulnosti

« Jak jsme začínali (43) »

Když se řekne Janov, každý si představí zdevastované sídliště plné nepřizpůsobivých Romů a dalších lidí, konfliktů, nepořádku a snad i strachu. Nikdo tam nechce, byty jsou v Janově takřka neprodejné. A přesto tady najdete oázu klidu, útulnosti, vlídnosti. Kopistská ulice je na okraji sídliště směrem k Hornímu Jiřetínu. Táhne se hned vedle lesa, z oken domu lidé se hledí do zeleně. Kolem bloku A2 se dvěma vchody kvete nespočet rozmanitých rostlin. Už na první pohled získáte dojem, že snad ani nejste v Janově anebo že Janov má víc než jednu tvář. Až na zcela nepostačující parkoviště je tu velmi příjemně.

Předsedou bloku A2 je IVO ŘEZÁČ. Nečekal mě sám. Doprovázely ho členky výboru Jana Stanková a Marie Spustová. Další osazenstvo výboru – Eva Winterová a Josef Malčík – bylo v to dopoledne v práci, jinak by byl výbor kompletní. „Všechno totiž děláme společně,“ vysvětluje hned v úvodu předseda.

Dům je pod správou Stavebního bytového družstva Krušnohor teprve od ledna 2007. Předtím náležel Správě domů Litvínov. „Za třicet let se u nás neudělalo prakticky nic. Správa domů Litvínov s privatizací našeho domu otálela, nechávala si nás na poslední chvíli, jako by si dům chtěla ponechat ve svém vlastnictví. Je na skutečně pěkném místě, máme tu harmonické vztahy a bydlíme spolu rádi. Dnes, když vidíme, co všechno jsme za dva roky pod správou Krušnohoru s byty v osobním vlastnictví udělali, litujeme, že to všechno nepřišlo aspoň o pět let dřív. Měli bychom ve fondu oprav a údržby víc peněz a nemuseli bychom si brát úvěr. Anebo bychom za ty dva roky zvládli ještě víc práce,“ konstatuje předseda Ivo Řezáč.

Skutečně neotáleli. Dům začali renovovat od střechy, následovala rekonstrukce balkonového zábradlí, výměna všech oken včetně oken na chodbách. Před čtrnácti dny dokončili vymalování všech společných prostor včetně zkrášlení výtahů.

„Kdyby privatizace přišla dříve, měli bychom už všechno hotovo. Takhle nás čeká ještě zateplení a nová fasáda, ale na ni teď nemáme peníze. Moc by nám pomohla dotace na Janov, protože částka bude vysoká a další úvěr nedostaneme. Střecha i balkony byly v havarijním stavu, museli jsme je upřednostnit. Psali jsme kdysi dopisy na Správu domů Litvínov, že balkony ohrožují zdraví, úředníci ani neodpověděli. Za třicet let nám udělali jen dlažbu v suterénu a přízemí, vyměnili tam stará okna za jiná stará a ještě některá dali obráceně,“ líčí Jana Stanková, jež v domě zastává funkci domovnice a činila tak ještě před privatizací domu. Má dlouholeté zkušenosti. Zvládá kompletní úklid objektu a květinové záhonky kolem jsou také jejím dílem. „Jsme nejpěknější a bezproblémový dům,“ říká hrdě.

Někdy v budoucnu doznají renovace podle evropských norem také výtahy a chtějí udělat všechny přístupy včetně přístupů k výtahům bezbariérové. Venkovní vstupní schody k zadním vchodům jsou rozbité, bylo na nich několik pádů. A tak se domluvili, že se dají chlapi i ženy z baráku dohromady a opraví je svépomocí. Navíc je vylepší o nájezdy pro kočárky. „Háček je v tom, že na druhé pololetí máme na všechno už jen 10 tisíc korun. Nějak si poradíme,“ říká optimisticky Ivo Řezáč.

Dům má celkem 48 bytových jednotek, žijí v něm dvě romské rodiny, ale všechno je zcela v pohodě. Spolu s ostatními „áčky“ tvoří kolem 150 bytových jednotek a parkoviště před domy je tak na 30 aut. „To je snad jediný nešvar, který nás trápí a zatím jsme s ním nic nezmohli. V březnu jsme od vedoucího odboru nakládání s majetkem Městského úřadu v Litvínově Václava Cihláře dostali odpověď, že radnice nechá zpracovat studii optimalizace dopravy, studie by měla řešit mimo jiné i návrh nových ploch pro parkování, ale že v současné době není podle územního plánu rozšíření ploch v okolí našeho domu možné,“ uvádí předseda a dodává, že situace je skutečně varující. V odpoledních hodinách je nejen okolí domu, ale i hlavní příjezdová komunikace přeplněna auty tak, že mnohdy neprojede městský autobus, natož pak sanitka nebo hasiči.

Zjara kolem domu firma Pavla Čadka opravovala chodníky. „V dubnu jsme byli pozváni na jednání o zlepšení bezpečnosti v Janově, kde litvínovský starosta a místostarosta přednesli plán, jak si představují řešení bezpečnostní problematiky. Využili jsme toho a následně starostu Daniela Voláka provedli sídlištěm až k nám, aby viděl, v jakém stavu jsou chodníky. Podivil se, jakým způsobem jsou opravy prováděny, že sice chodník je udělaný slušně, ale obrubníky jsou vyměněny jen nahodile a mnoho starých rozbitých zůstalo na místě. Přislíbil nápravu, ale následně jsme z radnice opět od pana Cihláře dostali odpověď, že je vlastně všechno v pořádku,“ shodují se členové výboru SV 285. Je jim líto udělané práce a vložených peněz, protože za těchto podmínek bude chodník vypadat jako před pěti roky.

To jsou vnější nešvary, které je trápí. Ale jinak – co se jejich domu a vzájemného soužití týče – jsou spokojeni. Libují si, že už nejsou pod domovní správou a že jejich aktivita je na domě i v domě viditelná. Mají radost ze své práce a předseda si nestačil pochvalovat vstřícnost techničky SBD Krušnohor Moniky Vilhelmové i celé správy bytového družstva.

Radka SLÍŽOVÁ