34

Hospodaří jako se svým

Každý předseda musí hospodařit s finančními prostředky „svého“ domu tak, jako každý hospodaří s rozpočtem vlastní domácnosti. S tímhle krédem vstoupil do funkce předsedy SA 046 Miroslav Brabec. Je to už deset let zpátky, a tak dnes není žádným nováčkem. Neprošel lehkou životní cestou. Po rozvodu získal do své péče osmiletého syna, a tak plnil úlohu tatínka i maminky dohromady. Přemysl je dnes dospělý, má rodinu a vloni se mu narodila dvojčátka. Bydlí v jedné z mosteckých sedmistovek na sídlišti Liščí Vrch a s tátou mají k sobě pořád blízko. Mají spolu úžasný vztah. „Je mi hezky, když vím, že se můžu o syna opřít a on má stále jistotu ve mně. Mám kde čerpat síly, když chybějí. Jsem dvojnásobný dědeček a vnoučátka mi vracejí lásku a něhu, kterou jsem měl k synovi, když jsem ho vychovával. Rád jim ji budu opětovat až povyrostou,“ svěřil se Miroslav Brabec. Sportovní veřejnost si jistě velmi dobře pamatuje na hokejovou éru žáků Baníku Most, mezi které patřil syn Přemysl. Jako jediní v celé dosavadní historii mosteckého hokeje získali titul mistra republiky.

V mosteckém bloku 606 na sídlišti Výsluní bydlí Miroslav Brabec pětadvacet let, stejně dlouhý čas je také družstevníkem. Nelíbila se mu práce tehdejšího předsedy. „Kdykoliv jsme potřebovali vyřešit nějakou opravu, nikdy na nic nebyly peníze. Neexistovaly členské schůze a o hospodaření našeho bloku neměl nikdo ani tušení. Začal jsem si tedy chodit pro informace přímo na správu Stavebního bytového družstva Krušnohor, kde jsem zjišťoval skutečný stav naší samosprávy. Na další členské schůzi jsem byl zvolen předsedou.“

Dům má čtyři vchody a 64 bytových jednotek. „Pracujeme ve dvoučlenném týmu, pomáhá mi Václav Kšána. Nejenže se staráme o veškerou údržbu, ale můžeme se pochlubit, že z devadesáti procent odstraňujeme závady v bytech nebo v domě svépomocí. Sousedé se naučili, že nám mohou volat ve dne i v noci. Havárku voláme minimálně. Naše práce se odráží ve finančním efektu hospodaření celého domu, protože náklady na likvidaci poruch firmou jsou poměrně vysoké. My je šetříme,“ říká Miroslav Brabec.

Ještě za éry minulého předsedy byl jejich blok téměř jako jediný v minusu. „To mi připadalo divné. Žádné investiční akce až na opravu střechy, do které stejně dál zatékalo, se nedělaly, veškeré sklepní prostory byly v dezolátním stavu, některé nebytové prostory nebyly pod zámkem, a tak si dovedete představit, jak vypadaly. Pokud bych to měl shrnout, začátek byl těžký. Práce nad hlavu a peníze žádné. Museli jsme začít šetřit. Za posledních jedenáct let jsme provedli generální opravu střechy, máme zatepleny štíty, vyměněna všechna okna za plastová, zateplena průčelí jižní i severní strany, po rekonstrukci jsou zadní i přední vchody,“ shrnul výčet prací předseda Miroslav Brabec.

Jako jediný v Mostě má blok 606 celou vnější část suterénu obloženou dlaždicemi. „Fasáda v těchto kritických a pro vandaly snadno přístupných místech mnohdy ani pořádně nezaschne a už ji nenechavé ruce odlupují, čmárají na ni. Vzhledem k tomu, že na jižní straně před domem máme dětské hřiště a balony lítají na všechny strany, zdál se nám obklad velmi praktický. Čas ukáže, zda byla naše volba správná.“

V nejbližší době dům čeká vymalování všech chodeb i nebytových prostor, natření všech kovových konstrukcí a výtahových dveří, výměna starého lina za nové. Bude hezký nejen z venku, ale také zevnitř. „Perspektivně se chystáme na výměnu plynových rozvodů a rekonstrukci výtahů. Největší práce máme zdárně za sebou.“

Dělat předsedu, věnovat se této činnosti naplno a chodit do zaměstnání není právě jednoduché. Práce s lidmi bývá mnohdy nevděčná. „Pokud člověku nejsou lhostejné některé věci a nechce táhnout před sebou často mravenčí práce, musí na nich každý den na úkor svého osobního volna pracovat. Jako v každém domě, tak i u nás se nikdy nemůžu zavděčit všem. Důležitá je vzájemná komunikace. Pokud oboustranně funguje, vždy se najde řešení k nápravě věci. Naši družstevníci mohou žít v jistotě, že pokud by měli nějaké potíže, mohou se na výbor samosprávy kdykoliv obrátit a my – pokud to bude v našich silách – se vynasnažíme komukoliv pomoci,“ míní otevřeně Miroslav Brabec.

Blok 606 je bez dlužníků a žije si spořádaným životem. Vzhledem k tomu, že tu jsou pouze byty 4+1, je často vyhledáván mladými rodinami jako jejich nové útočiště.

Radka SLÍŽOVÁ