33

Renovujeme pouze to nejzávažnější

Mgr. Oldřich Jedlička. Po privatizaci bytového fondu se stal prvním předsedou společenství vlastníků číslo 137 v janovském bloku A 3. Dům je starý třicet let. V rámci janovského sídliště je v relativně klidné a slušné zóně. Má čtyřicet osm bytových jednotek ve dvou vchodech. Žijí tu lidé mladší i starší, ti tady našli druhý domov po zrušení obce Kopisty. Z jejich rodiště jim zbyl pouze název ulice – Kopistská. „Můj případ to však není. Já pocházím z Ústí nad Labem a do Janova jsem přišel za prací. A jak to tak bývá, už jsem tady zůstal,“ říká Oldřich Jedlička. Je učitelem na Gymnáziu T. G. Masaryka v Litvínově.
 

ZAČAROVANÝ KRUH

Přiznává, že ho práce předsedy už unavuje. Velkou příčinou toho je vizitka janovského sídliště a také pomalá práce legislativy. „Pokud máme v domě neplatiče a chceme ho vystěhovat, trvá vyřízení záležitosti příliš dlouho. V poslední době se však obáváme každého uvolněného bytu, aby se do něj nenastěhoval, anebo nebyl nastěhován ještě větší neplatič než ten, kterého se nám podařilo dostat pryč z domu. Je to začarovaný kruh a jsme z něj už unavení. Začínají se ozývat názory, pro koho vlastně renovujeme dům, když ti, kteří přijdou, ho svým chováním zdevastují. Ceny bytů v Janově jsou velmi nízké, třípokojový byt se prodává za sto dvacet tisíc korun. Proto je tu tolik nepřizpůsobivých. Slušní se stěhují jinam. Tahle situace se odráží v náladách těch, kteří chtějí bydlet slušně. I já s rodinou pomýšlíme na jiný domov,“hodnotí situaci zcela otevřeně Oldřich Jedlička. Není tajemstvím, že podnikatelé a majitelé lukrativních domů zkupují levné byty a stěhují do nich nepřizpůsobivé lidi. „To je náš každodenní problém,“ míní předseda přesto, že jeho domu se to prozatím bezprostředně netýká. „Bylo by to dlouhé a smutné vypravování, v němž by nechyběl ani strach o vlastní život.“
 

PŘESTO NEZAHÁLEJÍ

Přes všechny zmíněné jevy bydlící nezahálejí a dům renovují, protože byl po privatizaci v neutěšeném stavu. Jako první vymalovali přízemí a suterén. „Nerenovujeme megalomansky, snažíme se upřednostnit to, co představuje nejzávažnější problém.“ První velkou stavební akcí v minulých dvou letech byla výměna oken na severní straně domu. Následovala výměna oken v malých bytech. Dále se jim podařilo na členské schůzi schválit úvěr na renovaci zbylých oken a sanaci balkonových konstrukcí. Uskutečnit práci by chtěli v příštím roce. „O zateplení zatím neuvažujeme. Mohou se vyskytnout závažnější nedostatky například na střeše anebo s výtahy, tak abychom je měli z čeho zaplatit.“ S úvěrem na dokončení výměny oken dvacet procent vlastníků nesouhlasilo. „Důvody jsou jednoznačné, nechtějí vyhazovat peníze do vzduchu,“ nezazlívá lidem jejich rozhodnutí předseda a znovu se obrací k celkové situaci janovského sídliště.
 

SPOLEHLIVÍ POMOCNÍCI

„A přitom okolí je tu ideální. Máme za rohem přírodu, můžeme chodit do lesa, jezdit na kole, za deset minut jsem v zimě v Meziboří na lyžích... Tyhle podmínky málokde znají.“ Obyvatelé přihlásili okolí svého domu do soutěže o nejhezčí předzahrádku. Manželé Krejníkovi se s láskou a pečlivostí starají o záhonky, na které je radost pohledět. Předsedovi pomáhají dva další členové výboru – Alena Bulejčíková, údržbář Viktor Beneš a uklízečka Jaroslava Gýnová (uklízí spodní část domu, společné prostory a kolem domu, na patrech si každý uklízí sám). „Je na ně spolehnutí,“ chválí své pomocníky předseda a v neposlední řadě nešetří chválou na adresu správy Stavebního družstva Krušnohor. Veškeré aktuální informace, zápisy z členských schůzí včetně odkazu na směrnice SBD Krušnohor dává na webové stránky sv137.unas.cz. Každý má tedy kromě nástěnky přístup ke všem informacím. Dřív však budou opraveny přístupové chodníčky, které budou podle vyjádření předsedy ladit s novou budoucí fasádou.

Radka SLÍŽOVÁ