31

V domě problémy nemáme

Josef Dragoun je předsedou samosprávy číslo 30 v litvínovském domu č.p. 937–8 poblíž krytého plaveckého bazénu. Původním povoláním je projektantem elektrotechniky. Je absolventem mostecké průmyslovky a Institutu energetiky v Praze, je diplomovaným technikem. Pracoval léta jako projektant Krušnohorských strojíren (KSK), posléze jako vedoucí přípravy technické výroby a s tímhle šel do důchodu. Dlouhý čas také učil na Integrované střední škole v Mostě a poslední léta na Integrované střední škole v Meziboří. Elektrotechniku tam učí na plný úvazek ještě dnes.
 

PŘEDSEDOU OD ROKU 1963

Dům, ve kterém bydlí, postavili v roce 1963. Už tenkrát se stal předsedou SBD sdružených občanů města Litvínova. Někdy v roce 1970 se integrovali s SBD zaměstnanců CHZ ČSSP Litvínov. Pak zastával funkci místopředsedy, předsedou byl Jan Lev. V roce 1981 se integrovali do SBD Krušnohor. Josef Dragoun se stal také členem představenstva a byl jím až do roku 1997, kdy odstoupil. Stále však zůstává předsedou samosprávy. Dříve byl také předsedou komise pro vyřizování stížnosti a podání, dnes je jejím členem.
 

VÝBORNÁ PRACOVNÍ TROJKA

Dříve byly pod jeho vedením samosprávy 29 a 30, dnes je SA 29 už samostatná. Dům, o který se stará, má dva vchody a celkem dvacet sedm bytových jednotek. „Hodně mi pomáhají oba členové výboru samosprávy, jsem s nimi velmi spokojený,“ pochválil ekonomku Jindřišku Kubíčkovou a technika Mariana Patleviče. „Tvoříme výbornou pracovní trojku. Za poslední roky se nám podařilo udělat spousta práce. Vyměnili jsme střechu, okna a udělali jsme nové vstupy. Do budoucna bychom chtěli našetřit také na zateplení domu, ale zatím na to nemáme na fondu oprav a údržby potřebnou sumu peněz.“
 

VÁŽÍ SI SVÉHO DOMU

Ve vchodě, kde bydlí, jsou téměř všichni původní obyvatelé. Váží si svého domu a díky tomu je objekt dodnes celkem v pořádku. „Máme sice jednoho dlužníka, ale už má splátkový kalendář a dluh splácí. Sami si také uklízíme společné prostory. Je fakt, že občas musím tuto povinnost někomu připomenout, ale celkově je to v pořádku. Jediné, co nám znepříjemňuje bydlení, je Royal club hned vedle nás. Z druhé strany zas máme Svědky Jehovovi. Ti nás však neruší, je to spíš nezvyklé. V prostorách, kde bývala zelenina, mají čtvrtým rokem modlitebnu a pravidelně se tam scházejí.
 

ZÁHONKY OBHOSPODAŘUJÍ PENZISTKY

Domovníka SA 30 nemá. Zrušili také funkci prádelníka, protože ve společné prádelně dnes už nikdo nepere. Z jedné místnosti si udělali schůzovní prostor. Drobné údržbářské práce vykonává jak Josef Dragoun, tak Marian Patlevič. Větší práce zadávají prostřednictvím technického úseku SBD Krušnohor. Zeleň okolo domu si také obhospodařují sami. Město sice jednou za čtvrtletí poseká trávu, ale o záhonky s květinami se starají penzistky z domu, hlavně Jindřiška Kubíčková a Marta Horešovská.

Radka SLÍŽOVÁ