22

Do nového roku v novém kabátě

V barevném kabátě, s plastovými okny a s dokončovanou opravou střechy vykročil do nového roku mostecký blok 609 na sídlišti Výsluní.

JAROSLAV GÄRTNER, předseda samosprávy 049, je na svůj dům patřičně pyšný. Ve funkci je mnoho let a jak říká, od počátku chtěl pro něj něco udělat. "Nejprve jsme zřídili venkovní poštovní schránky. Tím pádem se začalo zamykat a logicky ubylo krádeží a vandalizmu. Do přízemí jsme koupili nová linolea a svépomocí jsme vymalovali veškeré vnitřní prostory," vzpomíná. Následně byly vyměněny výtahové mikroprocesory. "A protože se u mě dveře netrhly a ustavičně zvonili nájemníci z nejvyšších a z krajních bytů kvůli tomu, že mají špatný tlak teplé vody, tak jsme veškeré rozvody teplé i studené vody vyměnili za plastové," říká Jaroslav Gärtner s podivem, že stav plynového potrubí byl a je kupodivu dobrý.

V domě o pěti vchodech se 120 bytovými jednotkami fungují dva domovníci - Pavel Nepraš a Milan Borl. "Zpočátku je dotoval úřad práce. Dnes si je platíme sami, ale jsem rád, že tu jsou. Přináší mnoho užitečného pro nás všechny, ač si to někteří nájemníci nepřipouštějí. Nejenže ledacos opraví, ale také uklízejí celý dům. Jednou z povinností nájemníků je uklízet nebytové prostory. Jelikož tak většina nečiní, nastupují pravidelně naši domovníci a vyčistí všechny chodby až do sklepů. Mytí oken a dveří je také jejich povinností. Bez nich by se dům brzy stal jednou velkou popelnicí," konstatuje.

Loňská březnová členská schůze nastartovala generální rekonstrukci bloku. "Především na návětrné straně byla původní okna v dezolátním stavu a utíkalo jimi hodně tepla. Zvažovali jsme, že nejprve vyměníme tyto. Jenomže se ozývali nájemníci, že i z druhé strany jsou jejich okna také špatná a že chtějí i oni okna nová. Rozhodli jsme se tedy pro kompletní výměnu za 4,5 milionu korun. Zděsil jsem se té sumy. Nebýt toho, že tehdy začalo SBD Krušnohor jednat s bankami o poskytování úvěrů, do rekonstrukce bychom nikdy nemohli jít. Operativně jsem svolal výbor a navrhl, že když má být "bordel" v baráku, tak ať to stojí za to. Ať je pak nájemníkům odměnou teplo a větší komfort bytové kultury. Měli jsme zateplené jen boční části domu, tak jsme schválili, že necháme zateplit přední a zadní stranu. Aby toho nebylo málo, opravíme i střechu. Stejně volala po generální rekonstrukci, takže to vezmeme z jedné vody načisto."

Nastala mašinerie, kdy museli členové výboru, předsedu nevyjímaje, obejít všechny nájemníky a docílit 75procentního souhlasu se zastavením domu pro poskytnutí úvěru. "Následně jsme s techničkou Krušnohoru Hanou Jánskou, s níž byla a je stále výtečná spolupráce, vypsali výběrová řízení. Výbor rozhodl, které firmy vybereme. Na výměnu oken jsme vsadili na Petros, na zateplení vyhrál Herkul a na střechu Pokver. Výměna oken se obešla bez jakýchkoli problémů. Byl dodržen stanovený termín i kvalita práce. Co se zateplení týče, dali jsme si za cíl stihnout práce do dubna 2006, ale protože byl krásný podzim a mohlo se přes den dlouho pracovat, firma zvládla zateplení do Vánoc. Barevné řešení fasády nám navrhla vedoucí technického úseku Irena Čapková. Rád bych jí touto cestou poděkoval. Barvičky na domě září a myslím, že nám je sousedé z okolních domů závidí. Déšť a zimní nepohoda ukázaly, že musíme ještě dořešit spodní část omítky, protože už teď je od deště špinavá."

V souvislosti se zateplením musely být na návrh techničky odstraněny stávající držáky na satelity. "Bylo to jako bych šlápl do vosího hnízda. Nájemníci se na mě vrhli, co jsem si to zase vymyslel, a já dostal chuť se vším praštit. Naštěstí jsem tohle období překonal. Moc mi pomohla opět inženýrka Čapková. Dohodli jsme se, že při dodržení stanovených podmínek se zájemcům zabudují držáky na satelit zpět do fasády. Spolu s nimi jsme vymysleli také jednotné sušáky na prádlo. S firmou Herkul byla radost pracovat. Za svoji dosavadní kariéru v předsednické funkci se mi s ní pracovalo skutečně nejlépe. Rád bych proto poděkoval stavbyvedoucímu Karlu Mráčkovi. Pokver u nás v současné době ještě pracuje na střešním plášti, takže hodnocení této firmy provedeme až po převzetí díla."

Na jaře čeká blok 609 ještě výměna vchodových dveří na severní i jižní straně včetně instalace nových poštovních schránek a zvonků.

"Byla to mnohdy honička. Sám jsem si na to vybral osm dnů ze své dovolené, ale ničeho nelituji. Pomáhali mi členové výboru. Chci vyzdvihnout zejména Květu Borlovou a Lubomíra Günthera. Jsem rád, že jsme to zvládli do Vánoc. Na svátky byl dům uklizený a kromě vůně cukroví se v něm šířila i dobrá pohoda vyvolaná pocitem ze zbrusu nového vzhledu domu."