15

Problémy domu řeší u pivka s klobásou

Již patnáct let je předsedou samosprávy 040 bloku C v Meziboří JIŘÍ MERTLÍK. "Kdysi pod jednu samosprávu spadaly čtyři domy ve správě Stavebního bytového družstva Krušnohor, bylo to asi sto bytových jednotek. Postupem času začala většina volat po rozdělení na čtyři samosprávy, aby každý dům měl tu svou. Bylo to logické a hlavně z ekonomických důvodů a z hlediska mezilidských vztahů naléhavé," vzpomíná Jiří Mertlík. On sám tenkrát zjistil špatné hospodaření se společným fondem oprav a údržby a upozornil na tuto skutečnost. Svolal mimořádnou členskou schůzi. "Než jsem se rozkoukal, navrhli mne na předsedu. Nemohl jsem nepřijmout."

O DVA STUPNĚ

Z prostředků, které už jako samostatná samospráva našetřili, jako první vyměnili rozvody teplé a studené vody až po patové měřidlo. Následně řešili další problém. "Trápily nás velké prosklené dveře zadních vchodů směrem do stráně. Tudy unikalo velmi mnoho tepla. Rozhodli jsme se, že vchodové dveře vyměníme za klasické a prosklenou stěnu zazdíme. Hned se v domě zlepšila tepelná pohoda. Zejména v přízemních bytech stoupla teplota o dva stupně."

PROJEKT ZATEPLENÍ

I když se samosprávy osamostatnily, vůbec to neznamená, že by spolu nadále nekomunikovaly. Naopak. Společně "šly" do projektu zateplení a oprav panelových domů. Přes Městský úřad Meziboří a SBD Krušnohor si podaly žádost o dotaci na ministerstvo pro místní rozvoj. "Sice až na třetí pokus, ale podařilo se. A tak už máme zateplené pláště domu po celém obvodu." Dotace nepokryla veškeré náklady s tím související. Spoluúčast nájemníků byla nutná. "Když jsme splatili úvěr, chtěli jsme se vrhnout na opravu střechy. Pozvali jsme odborníky. Provedli sondu a sdělili nám, že ještě nějaký rok vydrží. A tak jsme udělali pouze penetrační nátěr, ale stejně se na střechu v budoucnu chystáme."

PROTI ÚNIKŮM

Jako správní hospodáři se vrhli na dokončení kroků proti úniku tepla. Nemohlo je čekat nic jiného, než výměna původních oken za nová. Zejména okna v kuchyních trpěla nejvíce. Nezřídka se kolem nich v bytech tvořila plíseň. "Z fondu oprav a údržby dostal každý byt jedno nové plastové okno. Tak jsme se dohodli na členské schůzi. A kdo chtěl i druhé, musel si ho zaplatit. Peníze rozpočítáme zpátky, až došetříme. Příští rok nám skončí stavební spoření, tak bychom rádi výměnu oken dokončili i z druhé strany domu."
Do budoucna chtějí zazdít prosklené vchodové dveře i ze strany směrem do města a vsadit sem plastové dveře typických rozměrů. "A pak přijde na řadu střecha," nastínil plán prací na příštích pět let Jiří Mertlík. S povzdechem ale dodal, že fond oprav a údržby by narůstal rychleji, kdyby nemuseli pořád dokola dávat peníze na likvidaci škod po vandalech a zlodějích. "Neustále se ztrácejí hadice z hydrantů i s proudnicemi. Jedna stojí dva a půl tisíce korun. Opakují se vloupání do sklepů, takže často opravujeme vylomené dveře. Dokonce jsme řešili pokus o zapálení sklepů," říká předseda jen namátkou. Ale to asi trápí většinu domů. "Bohužel nejsme výjimkou."

VLASTNÍMI SILAMI

Domovníka a uklízečku si neplatí, znamenalo by to další navyšování plateb. "Máme dobré sousedské vztahy, tak jsme se dohodli, že si budeme uklízet sami podle předem stanoveného harmonogramu. Za každý vchod zodpovídá jeden člen samosprávy. Prozatím to funguje skvěle. A když náhodou někdo vybočí, řešíme to sousedským pohovorem. I drobné opravy si zajišťujeme sami. Já například zvládám zámečnické práce, jeden ze členů samosprávy je šikovný na práce instalatérské. Ve vchodě, který má na starost Ivana Lukášová, vymalovali společné prostory, natřeli zábradlí a elektroskříně. Její manžel má dole malou dílnu, takže opraví, co je potřeba. A na to, na co nestačíme, zavoláme odborníky."

DŘÍVE DĚTSKÉ DNY, DNES SCHŮZE

Do začátku devadesátých let tu měly tradici dětské dny. V jedné ze společných místností býval stůl na stolní tenis a organizovali turnaje mezi rodinami. Také se chodilo na brigády kolem domu, ale jak se změnila doba, vše ustalo. "Teď každý hledí především sám na sebe. Jako kolektiv obyvatel domu se ale přece jen scházíme - na pravidelné členské schůzi. Nikoli někde ve sklepě, ale pěkně v hospůdce, kde každému zajistím pivo s klobáskou. Musím se pochlubit, že díky tomu máme účast přes padesát procent. Tam se dohodneme, co bychom chtěli dělat, co zlepšit. A kdo má čas, zůstane ještě na druhé pivko. Spojujeme užitečné s příjemným. A tak by to mělo být."