14

Scházejí se u ohníčku a opékají buřty

"Najdete nás podle nových modrých balkonových mříží a také podle ohniště před domem," navigoval mne do telefonu předseda společenství vlastníků 131 bloku A5 v Litvínově-Janově JAROSLAV LÍVANEC. S pejskem na mne čekal před domem, ale najít ho ve spleti paneláků janovského sídliště skutečně nebyl žádný problém. 

TROŠKA ROMANTIKY

U ohníčku se prý scházejí ještě teď, kdy konec léta přináší teplé dny i teplé večery, a opékají si spolu se sousedy z bloku A4 buřty. "Aspoň trochu romantiky," poznamenal. Při mém pohledu na novotou zářící modré balkony poznamenal, že zasklené lodžie by se jim také víc líbily, ale nemohli si je dovolit kvůli financím. "Nechtěli jsme si brát půjčku a dát do zástavy vlastní byty."

PŘIŠLI Z KOPIST

Jejich dům byl postaven v roce 1978. Našli v něm nový domov obyvatelé zrušených Kopist, které musely ustoupit těžbě uhlí. "Víte, pro mnoho lidí - zejména pro starousedlíky - bylo velmi těžké opustit svou střechu nad hlavou a přesídlit se do anonymního paneláku." Název jejich původního bydliště jim připomíná alespoň ulice - Kopistská. Ale život se nezastaví, běží a utíká jako voda v řece a čas zacelí i ty nejbolestivější rány. A tak se o okolí zasloužili právě Kopistští. "Zejména bych jmenoval pana Balína a pana Opatrného, kteří byli u všeho dění. S jejich pomocí a s pomocí šachet bývalých SHD se vybudovalo fotbalové hřiště Baníku Kopisty, na které vidíme z oken našeho domu. Světlo světa spatřila také dvě volejbalová hřiště, hřiště pro děti." Pak se Jaroslav Lívanec na chvíli odmlčel a zahleděl do dálky: "Začátky na nově stavěném sídlišti nebyly vůbec jednoduché. Chyběly silnice, chodníky, scházela nám síť základních obchodů. Žili jsme zkrátka na staveništi."

VODA VE VÝTAHU

Do roku 2000 byl dům součástí Bytového hospodářství Litvínov. "Víte jak to je, když je všechno všech ale konkrétně nikoho. O dům se nikdo moc nestaral. Snad bych mohl uvést jeden příklad za všechny. Dvacet let nám nejezdil výtah do suterénu, kde je parkoviště, protože ve výtahových šachtách byla voda. Jezdil pouze do přízemí a o nápravu jsme se museli postarat až my sami. Podobných příkladů bych mohl uvádět více, ale ta doba je naštěstí už za námi. 

NYNÍ JE LÉPE

Dům byl v rámci privatizace bytového fondu města Litvínova určen na prodej a my jsme byli nuceni ke koupi podílů. Většina nájemníků si podíl - tedy byt - zakoupila. K tomuto kroku se rozhodlo dvaačtyřicet bydlících z osmačtyřiceti. Konečně i přes výhrady k privatizaci to bylo za výhodnou cenu. Zbytek bytů odkoupilo Stavební bytové družstvo Krušnohor, do něhož jsme po dlouhé a těžké diskusi vstoupili a následně Krušnohor pověřili správou našeho domu. Od té doby se náš dům průběžně opravuje a modernizuje, aby se nám všem tady lépe bydlelo."

DOMOVNÍK - ÚDRŽBÁŘ

Dům má svého domovníka, kterým je Zdeněk Klimpl. "Tři dny je domovníkem, dva dny údržbářem," upřesňuje Jaroslav Lívanec a na adresu domovníka nešetří chválou. Pak mne zavádí do dílny, jíž si vybudovali v suterénu. Leckterá hospodyňka by mohla závidět účelnost a pořádek, který tu panuje.

FOTOGALERIE  NA INTERNETU

Janovský blok A5 má jako jeden z mála vlastní webové stránky (www.bloka5.unas.cz). Usedáme tedy s předsedou u něho doma k počítači a listujeme fotogalerií domu, v níž mají přehledně zpracovány a zdokumentovány různé opravy a úpravy, kterými dům od roku 2001, kdy je Jaroslav Lívanec ve funkci, prošel. Jako první tu jsou zaneseny výměny balkonových zábradlí, nové poštovní schránky, výměna padesáti tří ventilů, nový plynový uzávěr, nová izolace domu, nová dlažba v suterénu, instalace bezmotorové ventilace pro odsávání par na celé střeše, oprava střechy, hromosvodu a také oprava boční strany domu, kdy část izolace strhla vichřice. "To víte, práce by bylo pořád dost a dost, jen peněz tolik není," povzdychl si Jaroslav Lívanec. A to od 1. června letošního roku navýšili příspěvky na fond oprav a údržby z původních třinácti korun na patnáct korun za metr čtvereční. 

ZBUDE NA LODŽIE?

Do plánu údržby pro stávající rok si dali také uzavření dvou vchodových lodžií na severní straně domu. "Původně jsme odhadovali, že by akce mohla stát tak dvakrát padesát tisíc, ale byli jsme velmi při zemi. Náklady by byly mnohem vyšší, tak nevím, jestli to letos zvládneme," uzavřel naše povídání o historii a současnosti bloku A5 v janovském sídlišti předseda místního společenství vlastníků Jaroslav Lívanec.