Předsedkyně s dvojí zkušeností

« Jak jsme začínali (161) »

Má výhodu jako málokterý předseda. Může porovnávat podmínky pro svoji práci ve dvou domech. Zkušenosti nabrala v prvním, nyní je rozvíjí ve druhém. Tím šťastným člověkem je RŮŽENA KUBÍKOVÁ, předsedkyně SVJ 649 ve stavební spojce bloků 99-100 na třídě Budovatelů v Mostě.

PADLI SI DO OKA

„Do funkce předsedkyně SVJ jsem byla zvolena na shromáždění vlastníků poté, co se z domu odstěhovala původní paní předsedkyně. Bydlící se na mě obrátili s prosbou, zda bych nebyla ochotna se této práce ujmout. Souhlasila jsem. Ve funkci jsem už třetím rokem. S vlastníky jsme si padli do oka, oboustranně si rozumíme a rozvíjíme naše představy o tom, jak by měl náš dům v blízké budoucnosti vypadat. Debatujeme o tom, co všechno musíme udělat, aby se nám zde žilo ještě lépe,“ popsala Růžena Kubíková.

ZKUŠENOSTI ZE STOVKY

Proč si vlastníci vybrali právě ji? „Předtím jsem dělala předsedkyni v sousedním bloku 100. Tam jsem vykonávala funkci předsedkyně pět let. Za tu dobu se celý dům proměnil – od střechy až po sklepy. Soudím proto, že vlastníci ze spojky 99-100 tuto velkou pozitivní změnu zaznamenali, a proto se na mě obrátili. Ve spojce jsem si koupila hezký byt, a tak jsem si sama řekla, proč přání nevyhovět. Můžeme si tady společným úsilím vytvořit hezké bydlení,“ naznačila Růžena Kubíková.

JINÉ PODMÍNKY

Proč ale opustila funkci v bloku 100, kde byla viditelně úspěšnou předsedkyní? „Otevřeně přiznávám, že moje přestěhování nebylo jediným důvodem. S vlastníky v bloku 100 jsme se nedohodli na podmínkách. Nechtěla jsem již pracovat za pouhých třicet korun za bytovou jednotku. Na telefonu jsem byla nonstop, přání vlastníků jsem plnila od rána do noci, práce na kompletní renovaci domu byla velice náročná, prostě nebyla to žádná legrace. Ve spojce mám zcela jiné podmínky. Tady nebyl problém se s vlastníky domluvit. Ti si totiž váží lidí, kteří pro ně dělají. Jsou si vědomi také toho, že práce v domě je tolik, že by to opravdu za třicet korun na bytovou jednotku nikdo nedělal. A já pro ně pracuji ráda,“ vysvětlila Růžena Kubíková.

NA OBZORU RENOVACE

V domě to mezilidsky klape. Lidé si rozumějí. „Na shromáždění vlastníků v roce 2018 jsme si schválili, co je nutné všechno udělat. Jsme jediný dům v lokalitě, který není renovovaný. Proto se na renovaci chystáme. Naspořili jsme si do fondu hezké peníze, ale jistě budeme potřebovat úvěr, nebo využít nějakou dotaci. Nyní ale musíme aktuálně řešit havarijní stav průjezdu a naspořené peníze uvolnit. Vozovka se v průjezdu propadá do sklepních prostor. Proto jsme ji nechali zatarasit betonovými zábranami. Kromě řešení havárie ale proběhnou i další práce. Necháme průjezd zazdít, čímž vyřešíme také problém s nepřizpůsobivými z okolí, kteří se v něm scházejí, popíjejí alkohol a vykonávají tam potřebu. Kromě toho jsme museli nechat kolem domu instalovat zábrany proti holubům. Dvakrát do roka nám chodí firma Fireclay čistit půdu. Nyní z ní stáhla šedesát pytlů naplněných trusem. Je to neskutečné!“ postěžovala si paní předsedkyně.

Její zástupkyní ve výboru SVJ je Dagmar Knéřová. „Je to moje pravá ruka. Paní je v důchodu a o dům se opravdu poctivě stará. Takové pomoci si při mém časově náročném zaměstnání velice vážím,“ zhodnotila Růžena Kubíková.

Po celou dobu naší návštěvy bylo vidět, že svojí prací pro dům doslova žije. Jak je to vůbec možné v tak problémové lokalitě? „Vždyť tady bydlí i slušní lidé. To, že jsme denně pod tlakem nepřizpůsobivých, ještě neznamená, že hodím flintu do žita a na ty slušné se vykašlu. Svoji práci dělám právě pro ně,“ uzavřela.