Do každého bytu chtějí klimatizaci

« Jak jsme začínali (155) »

Vůbec nevypadá unaveně. Jako kdyby ji funkcionářská práce nabíjela energií. „Ne, ne, ne! Tak to není,“ začala se bránit při našem setkání Ing. RŮŽENA JIRKOVSKÁ, předsedkyně SA 073 v bloku 637 v ulici Karla Marxe na mosteckém sídlišti Výsluní.

SPOLEČNÝ ZÁJEM

Na rovinu přiznala, že patří mezi většinu těch předsedů, které si bydlící na schůzích zvolili, ale přitom po funkci nikterak netoužili. K vedení domu nakonec „přičichla“ přes svoji sousedku – kamarádku Irenu Bílkovou. Nyní o ní hovoří jako o své předchůdkyni. Irena byla předsedkyní a ona „rádkyní“. Obě měly společný zájem na tom, aby se domu dařilo. Po čase se paní předsedkyně funkce vzdala (odstěhovala se) a Růžena Jirkovská byla družstevníky do ní zvolena. V příštím roce si připomene kulaté (desáté) výročí „předsedování“.

DESETILETÍ

A bude to radostné vzpomínkové ohlížení. Oběma spolupracujícím ženám se podařilo za přispění členů výboru samosprávy hodně udělat. Celý dům je zrekonstruovaný – vně (včetně střechy) i uvnitř. Odvedená práce je vidět na první pohled: upravený hlavní vchod, vyměněné vstupní dveře, nainstalované zvonkové tablo, dlažba na přístupové lávce byla nahrazena kameninovým kobercem („Je funkční, neklouže, vypadá dobře, lidi odjinud se k nám na něj chodí koukat,“ pochlubila se Růžena Jirkovská), žárovky na chodbě byly nahrazeny za více svítící a velmi úsporné LED pásky, proběhla rekonstrukce výtahu, nainstalován bezpečnostní kamerový systém. „Máme zatepleno a udělanou hezkou fasádu, také sanaci lodžií – systémem Alumistr. V létě ubírá teplo, v zimě chlad. Všichni si výsledek sanace moc pochvalujeme,“ popsala paní předsedkyně. Družstevníci zároveň vylepšili zábradlí ve vchodě (nechali ho potáhnout protiskluzovou gumou), stěny chodby byly znovu vymalovány a došlo tak k vylepšení celkového vzhledu schodiště s již položeným novým linoleem.

STROJAŘI

Zásadní problémy v domě nejsou. Vandalové, neplatiči nebo narušitelé nočního klidu v něm nežijí. Dům byl postaven v rámci družstevní stabilizační výstavby. Původně v něm bydleli pracující Krušnohorských strojíren Komořany (KSK). Navzájem se znali. „Dříve se pořádaly dětské dny a opékání špekáčků. Na Silvestra byly dveře od bytů otevřené, rodiny se navzájem navštěvovaly, chodily po patrech a přály si všechno nejlepší do nového roku,“ zavzpomínala paní předsedkyně a dodala: „Dneska jsou takové krásné vztahy už minulostí. Jednak všichni již máme velké děti a jednak došlo k obměně bydlících. Ale i ti jsou slušní.“ Pochvaluje si komunikaci s nimi. „Kdokoliv cokoliv ke mně má, vhodí mi do poštovní schránky písemný vzkaz. Tím neobtěžuji já je a oni mě. Odpovím jim opět písemně a do jejich schránky, nebo si zavoláme, jestliže jde o naléhavou věc. Takový postup jsme si dohodli na schůzi. Funguje perfektně a oboustranně vyhovuje. Ve výboru samosprávy mám ještě dva spolupracovníky – čipernou důchodkyni Janu Svobodovou, ta má veškeré klíče a je takříkajíc neustále po ruce, a Františka Vacka, jenž se zabývá drobnou údržbou. Výbor se schází podle aktuální situace. Pokud něco pospíchá, záležitost řešíme ihned po telefonu nebo e-mailem,“ sdělila Růžena Jirkovská.

SE VŠÍM POMOHL

V domě se nyní připravují na zásadní a dražší vylepšení kvality bydlení. Proto šetří a věnují se jen drobné údržbě. „Máme už svůj věk a hůře se nám dýchá. Léta jsou teplejší a teplejší. Proto chceme pořídit do každého bytu klimatizaci. V roce 2021 bychom rádi investiční akci realizovali,“ vyslovila vizi Růžena Jirkovská a dodala: „Věřím, že nám opět pomůže technik Krušnohoru Radovan Vydra. Rozjížděl s námi všechny akce v domě. Opravdu byl moc nápomocný. Vždycky přiložil ruku k dílu. Je velice hodný, vstřícný, ve věcech se vyzná. Je to profík! A my mu za všechno velmi děkujeme!“