Dům se super kontaktní schránkou

« Jak jsme začínali (149) »

Čiší z ní optimismus a radostná nálada. „Dělala jsem 42 let u dětí. To je nejlepší povolání. Děti dodávají člověku tolik energie! Díky jim jsem nevydržela sedět, pořád jsem se hýbala, mluvila, smála se,“ vysvětlila HANA WENDOVÁ, předsedkyně SVJ 638 v bloku 716 v ulici Josefa Ševčíka na mosteckém sídlišti Liščí Vrch. Díky dětem má ráda lidi, komunikuje s nimi, práce ji viditelně baví. „Co si bydlící přejí, budiž jim splněno! Je to jejich dům. Jsem jen zprostředkovatelkou mezi nimi a správou družstva,“ zdůraznila paní předsedkyně.

Ta vychází vstříc každému, nevadí ji brát telefonické hovory, i když by ty víkendové ráda omezila. „V domě máme zavěšenou údržbovou schránku. Je super. Lidé do ní vhazují písemná upozornění na to, že je něco rozbitého, žádají o provedení změn na jmenovkách zvonků atd. Všechno řešíme se členy výboru,“ popsala úspěšnou praxi Hana Wendová. Lidé píšou i náměty pro další práci. Například je zajímalo, proč u domu nejsou popelnice zabudované do země. „Jsou v ní kabely, došlo by k narušení inženýrských sítí,“ vysvětlila paní předsedkyně.

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ

Když z přehledu zpracovaného správou družstva zjistí, že jsou v domě neplatiči, okamžitě jim volá, aby situaci hned řešili. „Bydlící ochotně přistupují na okamžité zaplacení dluhu, nebo si domluví splátkový kalendář,“ říká Hana Wendová. S jedním bydlícím ale přece jen pořádný problém má. Dluží i s poplatky z prodlení 280 tisíc korun! Proběhlo soudní řízení i exekuce. „Jinak je dům téměř bez dluhů,“ zdůraznila paní předsedkyně. PANELOVÝ MLADÍK Dům stojí 30 let. Stáří na něm ale není vidět. Září barvami a moderností. Má novou střechu, hromosvody, plastová okna, prosklené lodžie. Dům je zateplený, má hezké vstupy, ve všech bytech jsou nové parapety a žaluzie, v oknech malých bytů je vidět sušáky na prádlo. V přízemí je položená zajímavá dlažba, ke vchodům vedou opravené chodníky, za domem je spojovací chodník. „Ten milují děti. Celé léto po něm jezdí na koloběžkách. Není na něm jeden jediný hrbolek. U předposledního a posledního vchodu byl vyspádován, aby voda tekla do kanalizace, a ne do domu,“ popsala Hana Wendová. Lidé také před časem podali návrh, aby byly zbudovány zazdívky pod balkony v zadní části domu. „Celé letní noci tam mladí kouřili, popíjeli, hlučeli, pohazovali injekční stříkačky. Zazdívky byly hotové již předloni, v létě je teď klid,“ zhodnotila Hana Wendová. Ta skvělou kondici domu považuje i za výsledek práce svého mužského předchůdce. Tím byl Zdeněk Netušil. Na jeho činnost navázala před čtyřmi roky. Ráda vzpomíná na předsedu z jiného domu – Ottu Sigmunda. „Zasvětil mě do funkce. Vodil mě po objektu a všechno mi podrobně vysvětloval,“ uvedla Hana Wendová.

ZA PRÁCI POCHVALA

Velice si váží svých pracovitých kolegů – členů domovního výboru. Jsou jimi Radka Strejcová a Miroslav Miller. „Nikdy neřeknou ne,“ pochválila. Dopustit nedá ani na údržbáře Jana Přímana: „Je výborný. Raději dám přednost jemu, než abych zadala práci firmě. Údržbář svojí šikovností šetří domu peníze,“ zdůraznila paní předsedkyně. Když je ale zapotřebí dát do kupy něco většího, firmy Hana Wendová přece jen objedná. Má štěstí. Odvádějí totiž kvalitní práci. Paní předsedkyně neváhá a píše na ně pochvaly do měsíčníku Krušnohor.

Práce je v domě vidět – vymalované chodby, zadělané praskliny kolem oken, natřené rozvodové elektro skříně, zabudované hroty na okraji střechy proti holubům. Lidé se díky kamerám instalovaným ve výtazích a suterénu cítí bezpečněji, další kamery přibydou v přízemí. To platí i o LED osvětlení. Osvědčilo se také pronajímání nevyužívaných prostor (sušáren, prádelen) – 22 nájemců je spokojeno a do fondu údržby ročně přispěje částkou 50 tisíc korun. „Jednu sušárnu jsme zachovali pro původní účel,“ uzavřela Hana Wendová.

Text a foto: Petr PROKEŠ