Bydlící jsou fajn, má je ráda

« Jak jsme začínali (148) »

„Neustále mě někdo nahání,“ sdělila ještě předtím, než stačila vypnout mobilní telefon, aby se v klidu mohla pustit do vyprávění o své práci v domě. Bodejť by ji nenaháněli, když na první pohled působí jako anděl s otevřeným srdcem a porozuměním pro všechny a ještě k tomu s výrazným smyslem pro humor. Často (vlastně pořád) se směje. Dobrý lék pro podporu dobré nálady a tu potřebuje nejvyšší funkcionář v domě jako soli. Dělá předsedkyni SA 088 v bloku 712 v ulici Jana Kříže na mosteckém sídlišti Liščí Vrch. Jmenuje se DANA DOLEJŠÍ.

SLUŠNÍ LIDÉ

„K lidem mám pozitivní vztah. Mám je ráda. Jsem zdravotní sestra. Lidem rozumím. Jsem vůči nim empatická. Dokážu se vcítit do jejich problémů i radostí,“ potvrdila náš odhad. Jestliže má něžnou duši, jak se vyrovnává s útoky neurvalých bydlících? „Takoví u nás v domě nejsou. Bydlící jsou tady fajn. Vládnou zde dobré mezilidské vztahy. Mám schopnost vysvětlit lidem to, co potřebuji a o co mi jde. Vnímají mě. Samozřejmě, že se všem nezavděčím. Jedna paní si zřejmě myslí, že jsem dvacetileté dítě, které může občas okřiknout. Je to ale výjimka potvrzující pravidlo. Náš dům je plný slušných lidí,“ zhodnotila Dana Dolejší. Má jejich důvěru a té si váží. „Cítím se dobře. Práce předsedkyně samosprávy mě psychicky nezatěžuje,“ svěřila se.

Do funkce se nikdy nehnala. Byla ale do ní družstevníky navržena. Stalo se to po odchodu předchozí předsedkyně před třemi roky. „Řekli mi, že v domě už není nikdo tolik schopný jako já a že mi budou všichni pomáhat. Nechtěla jsem se nechat přemlouvat – a tak jsem nabídku bydlících přijala,“ zavzpomínala Dana Dolejší. Následně byla svolána mimořádná členská schůze. Ta jí dala důvěru a do funkce schválila.

DOBRÝ VZTAH

Danu Dolejší těší, že má s pracovníky správy družstva dobrý vztah. „S paní doktorkou zajišťujeme pro Krušnohor závodní preventivní péči. Proto mnohé pracovníky ze správy družstva znám. Vím na koho se obrátit v konkrétních záležitostech. Komunikace funguje velice dobře, přímý kontakt má výhodu – je snazší,“ zhodnotila paní předsedkyně a dodala: „Mezi mnou a pracovníky správy družstva panuje kolegiální vztah.“ V této souvislosti vyzvedla techničku družstva Hedviku Šebkovou. Ta se stará o její dům. „Své práci rozumí. Je profíkem,“ řekla.

PRO VOZÍČKÁŘE

Dana Dolejší se může pochlubit raritou. V srpnu 2011 bylo z rozhodnutí představenstva družstva na schodiště jednoho ze dvou vchodů domu nainstalováno zařízení pro vozíčkáře. Jde o plošinu, která díky postranní „kolejnici“ zvládá šikmé stoupání. Tehdy se říkalo, že blok 712 byl prvním domem v novém Mostě s takovým vybavením. Na jeho instalaci se byl osobně podívat tehdejší předseda představenstva družstva Roman Laur.

HODNĚ PRÁCE

Paní předsedkyně dokázala s tříčlenným výborem udělat za tři roky spoustu práce. V domě zazdili volné prostory pod lodžiemi, aby se zde nemohli shromažďovat hluční močící jedinci požívající drogy a alkohol. Do lodžií systému Alumistr dali nové těsnění. Nad vchody byly instalovány stříšky chránící lidi před deštěm. Vstupy byly zrekonstruovány. Vchodové dveře opatřeny zařízením na otevírání čipy. Na chodbách bylo instalováno LED osvětlení s rozsvěcováním na čidla. Proběhla rekonstrukce elektrických rozvaděčů. Byly opraveny hydranty.

A plány do budoucna? Servis oken, položení nového linolea ve společných prostorách od nejvyššího patra po přízemí, zrušení dřevěných kójí ve sklepích a vybudování nových vyzděním, vymalování stěn na chodbách, výměna kohoutů na vedení vody a výměna ventilů na topení.

Co ji trápí? Problémy s parkováním. Město by je mělo řešit stavbou podzemních garáží bez narušování zelených ploch.

Text a foto: Petr PROKEŠ