Dokážou si poradit s hlučnými

« Jak jsme začínali (142) »

Oplývá energií. Mohla by ji rozdávat ostatním na potkání. Má ráda práci pro obyvatele domu. Hovoří o ní zajímavě a s pozitivním zaujetím. Úsměvem na rtech dokazuje, že má smysl pro humor. Působí optimisticky, což ve srovnání s jinými předsedy domů, potýkajícími se s množstvím problémů, je docela příjemný jev. Je prostě veselá. Jmenuje se MIROSLAVA ŽÁDNIKOVÁ a je předsedkyní SVJ 113 v bloku 91 na třídě Budovatelů v Mostě.

Funkci předsedkyně společenství vlastníků jednotek vykonává pátým rokem. Jak se k ní dostala? Odcházející předchůdkyně ji přesvědčila o tom, že by se do vedení domu měla pustit. Miroslava Žádniková totiž nasbírala zkušenosti z předchozí práce v domovním výboru a jako členka tohoto orgánu se osvědčila. Shromáždění vlastníků ji schválilo do funkce a mohla se proto pustit do práce.

NEPŘIZPŮSOBIVÍ

Co ji – a nejen ji – v domě trápí? Nepřizpůsobiví. „Štve nás rušení nočního lidu. Nepořádek na chodbách. Během teplých letních dnů posedávání venku, vyřvávání pod okny, lidé nemohou spát a ráno odejít do práce odpočatí,“ popsala situaci paní předsedkyně.

Vedle domu mají docela hezký parčík, i když také ten něco pamatuje a je součástí „zájmu“ povalujících se. „Procházejí tudy asistenti prevence kriminality. Nemají ale žádné pravomoci, takže neukázněné občany mohou jen napomínat. Ale znáte to. Ti si z napomínání stejně nic nedělají. Možná tak akorát legraci. Nemohu říci, že by činnost asistentů přispívala k uklidnění situace kolem našeho bloku,“ zhodnotila Miroslava Žádníková.

Zmínila se také o tom, že u domu našla – a nejen ona – injekční stříkačky, z čehož usuzuje, že se spolubydlícím distribuce drog nevyhnula.

NEZLETILEC

Proti neukázněným je zapotřebí mít dům zabezpečený. Vstupy do sklepů jsou opatřeny mřížemi. Vchodové dveře do domu jsou na čipy. Druhým rokem funguje kamerový systém. Díky jemu se podařilo odhalit pachatele vykopnutí vstupních dveří. Policie ČR ale případ odložila. Pachatelem byl totiž nezletilec. „Děti jsou z hlediska trestního práva nepostižitelné,“ zalitovala paní předsedkyně nad způsobenou škodou.

VÝBOR V JEDNOTĚ

Bydlících, kteří dělají nepořádek, už ale není mnoho. Zhruba ani ne deset procent,“ prozradila s úlevou a dodala: V každém vchodu jedna až dvě partaje.“ Jak se podařilo výrazně snížit počet problémových lidí? „Musíte volat vlastníkům bytů a pořád dokola si stěžovat na chování nájemníků. Jednání s vlastníky ujasní situaci. Navíc mám vynikající výbor. Když je problém, společně se k bydlícím vypravíme, zaklepeme na dveře a lidem promluvíme do duše. A je klid. Pokud se situace opakuje, upozorníme bydlící, že sepíšeme petici, necháme ji podepsat ostatním bydlícím a nepřizpůsobiví půjdou z domu. Leknou se. Buďto se odstěhují sami, nebo se zklidní. Už jsme také zažili přímý zásah městské policie v bytě. Jsem ráda, že jsme v domovním výboru jednotní. Pochvalu za to si zaslouží Marie Frühoferová, Luboš Krmenčík a Jan Bureš, to jsou mí kolegové,“ uvedla Miroslava Žádniková.

CENTRUM DĚNÍ

Co paní předsedkyni při náročné práci drží? „Mám ji ráda mimo jiné i proto, že vím, co se všechno kolem děje. Vlastně se to děje přese mě. Jsem centrem dění,“ popsala. Radost ji dělá i romantické bydlení. Bydlí ve „věži“ v nejvyšším patře. „Hněvín mám jako na dlani,“ řekla.

V domě letos stihnou udělat hydroizolaci, aby jim po deštích nezatékalo do sklepů, přibydou nové kamery, vyčistí stupačky kvůli věčně špinavé vodě „Uvažujeme také o rekonstrukci výtahů, budeme o tom hlasovat,“ doplnila Miroslava Žádniková.

Text a foto: Petr PROKEŠ