Naslouchá názorům a přáním lidí

« Jak jsme začínali (131) »

Žlutý dům s červeně natřeným zábradlím balkonů je ozdobou ulice Josefa Skupy v samém centru Mostu. Barvy se k sobě výborně hodí, ladí, vizuálně působí harmonicky. Prosvětlují část ulice, kde byly původně jen šedé domy. „Nechali jsme si udělat návrhy na barevné řešení – žlutá barva fasády domu v kombinaci se zelenou a červenou barvou zábradlí balkonů. Na shromáždění vlastníků bytů jsem předložila oba návrhy zpracované projektantem za spolupráce s úsekem inženýrské činnosti družstva. Červená barva u bydlících s jasnou převahou zvítězila,“ zavzpomínala STANISLAVA KASTNEROVÁ, předsedkyně SVJ 120 v bloku 84, která spolupráci s bydlícími považuje za hlavní smysl své práce.


SPOJENÉ NÁDOBY

Naslouchat názorům a přáním lidí se naučila ve své práci. Po řadu let pracovala na ekonomickém úseku Krušnohoru. Zkušenosti získané ve své profesi dokázala uplatnit při výkonu funkce předsedkyně SVJ a naopak – zkušenosti z výkonu funkce se jí dobře hodily na správě družstva. „Jde vlastně o spojené nádoby, člověk se lépe orientuje v problémech a dokáže je řešit s nadhledem,“ prozradila Stanislava Kastnerová.

VÝBORNÍ POMOCNÍCI

Práce v domě ji baví. I po šestnácti letech, kdy se funkci předsedkyně SVJ věnuje, vypadá spokojeně, stále se usmívá, nestěžuje si. Naopak, chválí. „Měli jsme v domě výbornou paní Marii Václavů. Byla domovnicí. Dokonce i v devět a deset večer kontrolovala vchody, zda jsou zamknuté; také sklep, zda v něm někdo nespí. Bylo jí už hodně let, přesto se práci věnovala s poctivostí sobě vlastní. Vzpomínám také na výborného údržbáře Stanislava Lozinčáka. Každý týden procházel celý dům, aby zjistil, co je zapotřebí opravit. A kromě toho kdykoliv, když paní Václavů na něco narazila, hned s ní šel a opravil to. Třeba i večer,“ popsala paní předsedkyně. Ta cítí podporu i v nynějším výboru SVJ. Schází se jednou za měsíc a projednává to, co je aktuálně zrovna zapotřebí řešit. Bydlící mohou být spokojeni.

POHODOVÝ DŮM

Vypadá to, že blok 84 je pohodový dům. „Problémové rodiny opravdu nemáme. V domě žijí starousedlíci i noví bydlící. Dochází k postupnému omlazování. Bydlí u nás také dvě cikánské rodiny. Jsou v naprosté pohodě. Jde o slušné lidi, pracují, nikdo nemůže říct proti nim ani slovo,“ sdělila Stanislava Kastnerová. A dlužníci? – ptáme se. „V březnu v jednom bytě nezaplacený příspěvek vlastníka,“ reagovala na naši otázku paní předsedkyně. Ví ještě o dvou rodinách v insolvenci, pro SVJ ale nepředstavují problém.

Jak zní recept na existenci pohodového domu? „Je to o lidech. Záleží na jejich složení. Když budou mezi nimi problémoví, potíže se přenášejí na ostatní – a to je zárodek pro vznik problémového domu,“ má jasno Stanislava Kastnerová.

INVESTICE

Protože paní předsedkyně nemusí řešit zbytečné problémy, má čas přemýšlet společně s výborem SVJ o budoucích investicích. „Budeme instalovat zvonková tabla, repasovat vstupní dveře, zavedeme čipy, vyměníme stoupačky odpadů. Časem se pustíme také do hydroizolace domu. Trápí nás spodní voda. Kvůli svažitému terénu zatéká do výtahové šachty jednoho vchodu. Nevynecháme ani drobné práce jako třeba vymalování stěn chodeb,“ popsala paní předsedkyně. Plánované práce navážou na předchozí (již hotové) investice. Byly jimi zateplení půdy a stropu sklepa, výměna oken, rekonstrukce střechy, teras a výtahů. Vše probíhalo postupně a rozumně – podle finančních možností SVJ a také možností využití úvěrů a dotací. „Tento přístup budeme uplatňovat i nadále. Vyhazovat z kopýtka si nemůžeme dovolit, ale podmínky pro spokojené bydlení vytvořit umíme,“ uzavřela Stanislava Kastnerová.

Text a foto: Petr PROKEŠ