Má krédo: Být dobrým hospodářem!

« Jak jsme začínali (130) »

V květnu roku 1985 se nastěhoval do čerstvě postaveného paneláku. Žije v něm dodnes. Ve 26 letech (to se psal rok 1987) se stal druhým předsedou SA 060. Je jím stále. Odsloužených 31 let ve funkci na něm nezanechalo stopy. Perfektně mu to myslí, má přehled, snaží se být nad věcmi, které řeší. Takový je MIROSLAV SMÍŠEK z bloku 638 v Albrechtické ulici na mosteckém sídlišti Výsluní.


REKONSTRUKCE

Setkali jsme se v den, kdy v jeho domě probíhala rozsáhlá rekonstrukce společných prostor. Chodby a schodiště dostávaly novou tvář, staré lino vzalo za své, malovaly se stěny chodeb od sklepů po střechu, dělala se nivelace, natíraly se sokly, elektrorozvodné skříně atd. „Nejsem zastáncem velkých půjček,“ upozornil nás hned v úvodu setkání, ačkoli rozsah prací tomu nenapovídal. Přesvědčil nás. Doložil, že rozdělané dílo je financované z úspor družstevníků z fondu oprav. „Jsem zastáncem postupu nejdříve peníze našetřit a potom z nich něco vytvořit. A to zrovna děláme teď formou rekonstrukce chodeb. „Náklady dosáhnou kolem dvou milionů. Podařilo se mi přesvědčit družstevníky o tom, že nemůžeme zůstat na výši 15 – 20 korun příspěvku pro fond oprav a odsouhlasili jsme si 25 korun z metru čtverečního. S touto částkou se už docela dobře hospodaří,“ pochvaloval si Miroslav Smíšek.

UŠETŘENÝ MILION

Pan předseda ale připustil, že byť nechce peníze rozhazovat, přece jen je někdy účelné půjčku si vzít. Když to bylo před léty zapotřebí, družstevníci si odsouhlasili půjčku ve výši 11 milionů. „Za tyto peníze jsme si nechali vyměnit z jedné strany domu stará okna za nová plastová, plášť objektu byl zateplen, vyměněna byla veškerá okna v nebytových prostorách a z druhé strany domu okna lodžiová,“ vyjmenoval pan předseda. Díky účelně vynaloženým prostředkům vypadá dům velice hezky. Půjčku družstevníci splatí v roce 2021. „Moje krédo je být dobrým hospodářem. Jestliže se nám podaří do roku 2021 nastřádat peníze, potom po skončení půjčky bychom si vzali ještě jednu. Potřebujeme šest milionů na rekonstrukci výtahů. Z fondu oprav by z našetřených peněz rád zvládl rekonstrukci vodorovných rozvodů. „Vím, že je to akce, která nebude vidět, ale je zapotřebí ji udělat,“ zhodnotil Miroslav Smíšek. A o tom, že umí hospodařit, svědčí jeho chuť dělat soustavně finanční rozbory. A výsledek se dostavil. „Za minulý rok jsme ušetřili milion,“ pochlubil se pan předseda.

Dnes má dům vyměněná všechna okna a má za sebou i náročnou generální rekonstrukci střechy.

POHODOVÝ DŮM

Nevyskytují se v něm dlužníci ani štěnice. „Mám velkou výhodu v tom, že manželka pracuje 20 let v deratizační firmě. Společně motivujeme bydlící k preventivním opatřením. Štěnice jsou problémem města. Na schůzích říkám, když vidíte to zvíře, hoďte ho do skleničky, nebojte se, nestyďte se, přijďte za mnou. V novinách o manželce napsali, že je to žena, která se hmyzu nebojí. Umí říct lidem, o co jde, jaké jsou následky a kolik stojí. Vím, že některé domy – zvláště janovské – sypou do postřiků strašně velké peníze. Tím dům trpí. Nemá peníze na opravy, natož na investice,“ proanalyzoval Miroslav Smíšek.

VELKÉ LOUŽE

Před krásně zeleným domem je pás zeleně. Je protkán asfaltovými cestičkami. Už mají svoje mouchy. Stejně jako chodníky před domem. „Technické služby jsem opakovaně upozornil na to – a také jim ukázal, – jak se nám propadá asfalt na vstupech do domu. Dělají se tam velké louže, terén je nerovný. Lidé jdoucí k domu se doslova prošlapávají loužemi. I přes naše žádosti jsme se již druhý rok nedostali – a to ani po předchozím příslibu – do celoročního rozpisu prací na opravu chodníků,“ rozloučil se s námi neradostně Miroslav Smíšek.

Text a foto: Petr PROKEŠ