Sní o nádrži na zalévání zeleně

« Jak jsme začínali (129) »

Sympatický a sportovně vyhlížející muž středního věku s optimistickou vizí o budoucnosti města pod Hněvínem. Funkcionář, jenž tvůrčím způsobem přemýšlí o své práci a nepodléhá všednosti řešení problémů. Takový je JAROSLAV PILAŘ, předseda SA 007 v bloku 230 na ulici Vítězslava Nezvala na mosteckém sídlišti Pod Nemocnicí (dříve Výstavba).


PRVNÍ PANELOVÝ

Členem výboru samosprávy se stal již v roce 2000, krátce po přistěhování do domu. Funkci předsedy vykonává šest let.

Jeho dům stojí v blízkosti hned několika restaurací – U Kojota, Šantán, U Jeptišek a Club Picasso. Nevadí bydlícím taková koncentrace restaurací? „Kojot je asi trošku problém. Stěžovaly si dvě rodiny. Mrzí mě, že personál restaurace nedodržuje to, co slíbil. V deset večer vybere peníze, ale lidi nechá sedět na terase až do jedenácti i déle. To je asi nejpalčivější problém domu,“ poznamenal Jaroslav Pilař.

Objekt byl postaven v 60. letech. „Je to první panelový dům v Mostě,“ upozornil na raritu pan předseda. Zrekapituloval zároveň množství odvedené práce za řadu let. „Začali jsme výměnou oken. Tím jsme bydlícím snížili spotřebu tepla. Když jsem se nastěhoval, platil jsem za teplo 18 tisíc ročně. Když jsme okna vyměnili, částka klesla na 12 tisíc. A pak, když jsme udělali zateplení pláště domu, částka se snížila na 7 tisíc. Šla rapidně dolů. Hovořím o bytě 3+1, ale velkých úspor bylo dosaženo i v menších bytech,“ vyhodnotil Jaroslav Pilař. Později došlo také na výměnu vchodových dveří. „V roce 2017 jsme dokončili zateplení střechy, takže teplo nám neuniká ani vrchem domu, čehož si lidé cení v zimě. V létě byly horní byty od slunečních paprsků pěkně rozžhavené, nyní v nich bude příjemný chládek. Zateplení totiž působení slunečních paprsků výrazně zmenší. „Ideální by byl systém přirozeného odvětrávání bytů za využití studeného vzduchu ze sklepa, ale stavební úpravy v bytech to znemožňují,“ sdělil pan předseda.

Dům se změnil i uvnitř. Proběhla výměna plynových rozvodů, odpadních stupaček, po čase jej čeká modernizace elektrické sítě. Aktuálně je ale na řadě rekonstrukce chodníků – jednak těch, které umožňují přístup ke vchodům, ale i těch kolem objektu. V souvislosti s touto akcí pan předseda nosí v hlavě překvapující myšlenku. „Za domem máme kus pozemku. Mohli bychom do země vybudovat nádrž určenou k zalévání zeleně. Existují dotace na nádrže, moc peněz bychom proto neutratili,“ je přesvědčen Jaroslav Pilař. V realizaci myšlenky vidí velkou výhodu – zachování pěkného prostředí. „Ostatní mají v létě zeleň uschlou, my bychom umělým zavlažováním docílili opaku. Můžeme být první, někdo to odkouká a začne se to šířit Mostem. Nelze pořád nadávat, je také třeba něco udělat. Měli bychom jít příkladem. Je to moje vnitřní přesvědčení,“ zdůraznil předseda Pilař. Ví ale, že to nebude snadné. Bydlící se bojí poškozování technického zařízení vandaly. „Chodníky jsou důležité, ale i okolí domu by mělo vypadat dobře a mělo by být i praktické. Proč si neudělat zahrádku, aby nám sem nechodili psi?“ položil si otázku pan předseda. Ten čeká podporu od členů výboru. „Je nás celkem pět. Scházíme se, radíme se, pracujeme, všichni víme, co máme dělat, role máme rozdělené,“ popsal činnost výboru. Nosí v hlavě další plány na zpříjemnění prostředí v domě. Rád by nově upravil schodiště a chodby, snížil stropy, stěny vytapetoval a položil lino. „To je ale hudba budoucích pěti let,“ odhadl.

BYDLÍCÍ V POHODĚ

V domě nejsou neplatiči ani štěnice. Bydlící jsou v pohodě. Jak je to možné? „Jsme stále družstevním domem. Klasičtí družstevníci jsou velkým přínosem. Když vidím kluky, kteří vedou SVJ, tak to je šílenost! Všem našim družstevníkům jsem proto řekl, že pokud budu předseda, nepůjdeme do osobního vlastnictví bytů. Lidé se mnou souhlasí. Realitky si na naše byty již brousily zuby. Ujistil jsem je, že marně,“ uzavřel Jaroslav Pilař.

Text a foto: Petr PROKEŠ