Nosí blok na psaní připomínek

« Jak jsme začínali (125) »

Práce ve funkci předsedy domu je pro něj koníčkem. Má ji rád, protože přináší lidem dobrý pocit, přispívá ke zlepšování kvality bydlení. „Těší mě, že lidé jsou šťastní. Řeknou mi, že je to dobré. Děkujeme za pomoc! Pro mě je takové poděkování či konstatování, že jsou spokojení, doping,“ řekl nám JOSEF VONDRA, předseda SVJ 287 na Mostecké ulici v Litvínově. Jeho „královstvím“ je věžák čítající 72 bytů. Pan předseda se tedy rozhodně nenudí.

ROZHODUJÍCÍ JE KONTAKT

„Je zapotřebí se s lidmi bavit. Kontakt s nimi je rozhodující,“ soudí Josef Vondra. Z toho důvodu má pořád u sebe blok na psaní připomínek. Když bydlícího potká, hned si dělá poznámky. Zapsanou záležitost řeší prakticky ihned. A nejen to. Pan předseda si zpracoval seznamy všech bydlících v domě. Obsahují telefonní čísla pro případ havárky nebo jiné důležité události. „Kdykoliv potřebuji, mohu s nimi ihned jednat,“ zdůraznil Josef Vondra. Stejně poctivě má označeny všechny stoupačky v domě. Nastane-li problém, hned ví, kam zajít.

OBROVSKÝ KUS PRÁCE

Do funkce předsedy SVJ byl zvolen v roce 2007. „Předtím jsem byl členem výboru, takže nějaké zkušenosti z práce v domě jsem už měl,“ uvedl. Hodně věcí se mu ale zpočátku nelíbilo. Vyhrnul si proto rukávy a dal se do práce. „První, co bylo a co jsem dokázal, bylo vyklizení všech místností v suterénu, kde byl obrovský nepořádek. Nyní jsou prostory vyčištěné, prázdné a na první pohled připomínají kasematy,“ popsal Josef Vondra.

Potom přišly velké akce. V roce 2007 výměna stoupaček vody za nové – plastové (pan předseda pochválil firmu Vodoservis za skvělou práci), v roce 2008 došlo na výměnu oken, v roce 2011 byly odvedeny práce na rozvodu plynu a kanalizace (plynové trubky jsou měděné a svody odpadu plastové), v roce 2013 došlo na opravu lodžií a v roce 2016 byly na střeše po generální opravě jejího povrchu instalovány moderní a technicky vyspělé větrací hlavice Lomanco.

Akce to byly velké, ale pan předseda se jich nezalekl. Má totiž po ruce odborného poradce. Je jím člen výboru Karel Prosný s bohatými zkušenostmi z oboru stavitelství. „Je to velká výhoda. Karel ví, kde co má být a jak to má být uděláno. Když se firmy pustily do práce, soustavně jejich pracovníky kontroloval, upozorňoval na chyby a trval na nápravě. Nikdo Karla nedokáže oblbnout,“ zdůraznil Josef Vondra.

Pracovité ruce odvedly kus práce i na drobných akcích. Byly jimi například vytvoření schůzovní místnosti, přeměna kočárkárny v kolárnu či zřízení společné sušárny.

Josef Vondra plánuje další velké akce – investiční. Po splacení úvěru v roce 2019 by rád, kdyby proběhla rekonstrukce osobního a nákladního výtahu. Ještě dříve by měla nastat modernizace elektrické sítě ve společných prostorách. Do práce se pustí odborná firma Kabeex, s níž je velice spokojený. Ze všeho nejdřív chce ale vyřešit obrovský problém s parkováním u domu. Už byl kvůli tomu jednat se starostkou.

DLUHY ZA 200 TISÍC

I když si pan předseda situaci v domě pochvaluje, přece jen připustil, že se potýkal s problémy. „Feťáky a krádeže ve sklepích jsme vyřešili instalací bezpečnostních zámků do sklepních dveří a zavedením kamerového systému ve společných prostorách domu. Nikdo cizí se do sklepa nedostane. O obsluhu kamerového systému se stará členka výboru Michaela Kortánová, chválím ji za to,“ poznamenal Josef Vondra. V domě je několik neplatičů, dluží 200 tisíc. Je tu i insolvence. „Proto jsem přivítal novou petici – tu ze Svazu českých a moravských bytových družstev. My jsme nikomu peníze nepůjčili. Bydlící nám je prostě dluží. Tato petice je dobrá věc. Už mám mnoho podpisů. Pustili jsme se do toho s vervou,“ konstatoval pan předseda při loučení.

Text a foto: Petr PROKEŠ