Domy, v nichž si lidé rozumějí

« Jak jsme začínali (118) »

Odvážná to žena! – řekl by o ní klasik. Vykonává nevděčnou funkci, ale cítí se v ní dobře. A to má ještě k tomu na starosti hned dva domy najednou!

Jmenuje se Ing. NIKOLA LITAVSKÁ a je předsedkyní dvou samospráv – SA 013 a SA 014 – v mostecké ulici U Lomu. Funkci vykonává od roku 2009, lidem bydlícím v domech se tedy věnuje již osm let!

„Mám na starosti dva domy ne proto, že toužím po moci. Je to dáno tím, že domy jsou stavebně propojené, navíc bydlící mají k sobě lidsky blízko – a proto není ani zapotřebí mít dva výbory,“ vysvětlila paní předsedkyně. Propojenost stavební a lidská – v Mostě naprostá vzácnost!

ATRIUM PRO SETKÁVÁNÍ

Garáže jsou tou pupeční šňůrou, která propojuje oba objekty. Má to výhodu. Mezi garážemi je obdélníková plocha, na níž bydlící vybudovali atrium pro děti. „Máme tam trampolínu a pískoviště. Na prostor navazuje místnost, v níž je hračkárna. Lidé do ní nosí hračky, které doma již nepotřebují a ty dobře slouží ostatním dětem. Caparti tedy mají kam chodit. A nejen oni. Potkáte tady mladé rodiny s jejich dětmi, nebo prarodiče hlídající vnoučátka. Rodiče i prarodiče si zde mohou uvařit kávu a popovídat si. Děti nikam neutečou, protože místo je obehnané garážemi a společnými prostory, kde dřív byly mandlovna a prádelna. Chodí sem také chlapi. Ti z našich barev růžové a zelené vymalovali hračkárnu. V atriu máme i zahrádku. Pěstujeme v ní jahody a bylinky. Všechno jsme si udělali sami. A staráme se o to. Například sečeme trávu. Od jara do podzimu je to ideální prostor ke vzájemnému setkávání a společným činnostem,“ popsala Nikola Litavská.

V pohodovém dvoudomí je ale i další prostor určený k setkávání. „Ze společenské místnosti, v níž pořádáme schůze, jsme vytvořili posilovnu. Funguje dva roky. Zrodila se z iniciativy šesti rodin. Pro sportující je to přitažlivá záležitost. „Kromě toho chlapi-údržbáři mají ve společných prostorách ještě zřízenou dílnu,“ prozradila paní předsedkyně.

VZÁJEMNÁ POMOC

Kromě scházení se, povídání si, sportování a hlídání dětí si bydlící umějí také vypomoci. Máme mezi sebou hezké vztahy, všichni se známe,“ řekla Nikola Litavská.

DOMY ZREKONSTRUOVÁNY

Vzájemné porozumění mezi bydlícími se projevuje i na stavu obou domů. Jsou zateplené, díky fasádám krásně barevné, byl instalován kamerový bezpečnostní systém, dveře se otevírají na čipy, byly vyměněny stupačky a odpady, stejně tak i okna, byly předělány poštovní schránky, balkony opraveny, stejně tak výtahy, osvětlení na chodbách je na pohybová čidla. Protože bydlící vnímají také zhoršující se situaci ve městě, neváhali a v rámci zajištění své bezpečnosti a ochrany majetku nechali zazdít skleněné prostory, jiné zamřížovat. „Od minulého roku máme v obou domech zajištěný úklid firmou. Čeká nás ještě vymalování stěn a položení lina,“ doplnila Nikola Litavská a pochválila pětičlenný výbor SA za jeho aktivitu a činorodost.

SPOKOJENÍ BYDLÍCÍ

Paní předsedkyně neskrývá radost z toho, že se domům daří a že lidé jsou spokojení. K radosti má i osobní důvod. „Narodila jsem se tady a vyrostla. Žiji zde od roku 1980. Senioři mě znají odmalička. Mladší obyvatelé také, protože jsme spolu chodili na základní či střední školu. Nedivím se proto, že se zde převádějí byty z generace na generaci. Snad v našich domech vydrží slušní lidé,“ přeje si Nikola Litavská.

Text a foto: Petr PROKEŠ