Nejsem předseda, jdoucí do úvěrů

« Jak jsme začínali (115) »

Práci ve výboru se věnuje 25 let, předsedou je 22 roků. Do funkce byl zvolen v roce 1994. „Začal jsem ji vykonávat takříkajíc na zkoušku. Tehdy jsem si říkal, že za rok se uvidí. Zkouška dopadla dobře. Ve funkci jsem dodnes,“ říká MIROSLAV PROKEŠ, předseda SA 055 v bloku 613 v ulici Mistra Jana Husa na mosteckém sídlišti Výsluní.

168 NÁZORŮ

Starostí má nad hlavu. „V domě je 168 bytů, to je 168 názorů na to, jak by se co mělo dělat. Již mnohokrát mě napadlo s funkcí praštit. Říkal jsem si, že to nervově už dál nevydržím. Potom se to v člověku nějak rozleží, špatná nálada opadne a dostane chuť do další práce,“ popsal své pocity Miroslav Prokeš.

K chuti do další práce je důvod. „Náš dům je zvladatelný. Nejsou v něm vysloveně problémoví lidé. Když jsem dům přebíral od svého předchůdce, měl evidováno 600 tisíc korun na dluzích. Dneska je to jen 10 tisíc, prostě někomu se zpozdí platba nájmu. Nejde o dlouhodobé neplatiče,“ vysvětlil pan předseda.

Úspěch na likvidaci vysokého dluhu přičítá jednak okamžité komunikaci s bydlícími („Když se dozvím, že někdo dluží, hned za ním jdu a upozorním jej, že musí zaplatit nebo si na správě družstva domluvit splátkový kalendář.“) a jednak spolupráci s úřednicemi správy družstva („Vždycky mi vyšly vstříc při řešení problémů s dlužníky.“) Tlak na lidi, aby co nejdříve zaplatili a potom byli v placení ukáznění, považuje za účinný.

NESPOKOJENEC

Byť je dům prakticky bezproblémový (nežijí v něm nepřizpůsobiví ani hulváti) pana předsedu mrzí, že na schůze chodí pouhých 40 ze 168 bydlících. „Potom mě lidi potkávají na chodníku a ptají se na to, co bylo projednáno. Měli jste přijít,“ říkám jim. Čas na vysvětlování prostě není.

„Pětičlenný výbor funguje výborně. Každý týden se scházíme od 20 hodin. Lidi mají možnost přijít. Samozřejmě, nepřijde nikdo,“ svěřil se Miroslav Prokeš.

V domě mají jednoho stálého nespokojence. „Ať uděláme, co uděláme, je to v jeho očích vždycky špatně. Nabídl jsem mu proto svoji funkci. Nemám čas – zněla jeho odpověď. Zato předseda musí mít čas vždycky. Na všechno. Ten přece sedí doma na zadku a bere 10 korun na byt a měsíc,“ okomentoval Miroslav Prokeš všeobecné mínění o práci předsedy.

NE ROZHAZOVÁNÍ PENĚZ

Kdyby bydlící chodili na schůze, věděli by, že Miroslav Prokeš není příznivcem rozhazování peněz. „Jednou jsme si vzali úvěr na opravu střechy a zateplení domu, byl desetimilionový, ale na úrocích jsme zaplatili dva miliony. To je důvod, proč nejsem předsedou, který jde do úvěrů. Lidem jsem to na schůzi vysvětlil. Nikdo nemůže říct, že se na baráku nic nedělá. Děláme každý rok a tolik, kolik umožňuje dlouhodobá záloha na opravy. Platíme 25 Kč/m2,“ informoval Miroslav Prokeš.

Je hotovo zateplení domu, oprava střechy, rekonstrukce rozvodů vody, ve sklepích byla vyměněna okna, sokly jsou do výšky sklepních oken chráněny marmolitem proti zašpinění a poškození, vchody mají nová zvonková tabla a prostřednictvím domácích telefonů lze volat spolubydlícím, na vstupních dveřích bylo vyměněno kování, dveře jsou zajištěny proti nezvaným příchozím, bylo upraveno osvětlení na schodištích do úspornějšího režimu, vchody vybaveny senzory na rozsvěcení. „Máme investováno za více než 30 milionů korun,“ spočítal Miroslav Prokeš. Nyní přijde na řadu výměna rozvodů plynu.

Členové výboru rovněž tvoří úspory. „Jsem elektrikář v důchodu, kluci dělají věci týkající se vody. Co můžeme, uděláme si v domě sami. Kdybychom na všechno využívali servisní firmy, přišlo by nás to třikrát dráž,“ uvedl předseda.

„Práce v domě nebude nikdy hotova. Vlastně pořád nějakou začínáte, a když nezačnete – barák vám spadne na hlavu,“ upozornil Miroslav Prokeš, když jsme se loučili.

Text a foto: Petr PROKEŠ