Okna slouží jako barové pulty

« Jak jsme začínali (113) »

„Starousedlíci jsou znechuceni. Tento rok se odstěhovali již tři. V této čtvrti těžko pronajmete byty slušným lidem. Je to tady dost bezútěšné,“ takto neradostně nám představila svoje působiště Lucie Križanová Podolánová, předsedkyně SVJ 150 v bloku 90-91 na mostecké třídě Budovatelů, v lokalitě kousek od známé restaurace U Kubíčka.

90 % CIKÁNŮ V BYTECH

„Problémy jsou u nás stejné jako ve všech dvorech v této části města. Je tady obrovská koncentrace nepřizpůsobivých, z 90 procent jsou to cikáni. Existenci protivysedávací vyhlášky, vyhlášky o zákazu konzumace alkoholických nápojů na veřejných místech a existenci dalších vyhlášek absolutně nerespektují. Srocují se na dvorech mezi domy a na nich žijí. Jde o směsici dospělých i dětí. Běžný občan má problém tudy projít,“ popsala situaci paní předsedkyně.

Podle jejího vyjádření preventisté kriminality a hlídky městské policie procházejí jen po hlavních komunikacích, ale do dvorů – kde to žije – se nepodívají. „Lidsky chápu, že když hlídka vidí třeba patnáct cikánů, že se jí do toho nechce. Ale my tady bohužel žijeme, a potřebujeme pomoci,“ hořce konstatovala Lucie Križanová Podolánová. Opatření města, která byla vyhlášena k uklidnění situace, prakticky nepociťuje.

DROGY, ŘEV, NIČENÍ

Cikáni žijí venku, často obsazují byty v přízemí. Jejich okna jsou stále otevřená. Slouží jako barové pulty. Jejich prostřednictvím je z bytů vynášeno vše, co je zapotřebí k životu venku. Problém jsou i drogy. „Měli jsme podezření, že v jednom bytě se distribuují, oznámili jsme to, ale odpovědi jsme se nedočkali. Stejní lidé jsou v bytě pořád dál,“ popsala paní předsedkyně.

Díky barovým pultům (oknům) se zábava brzo dostává do varu. „Mejdany jsou tady třeba až do tří do rána. Hraje se na kytary, vyřvává se, čemuž tady říkají zpěv, už zbývá jen zapalování ohýnků,“ nastínila paní předsedkyně a dodala: „Řev je tady pořád. Oni neumějí zvonit, takže řvou pod okny, aby se dostali domů. Klika je zbytečný nástroj, nepoužívá se, rozkopávají se dveře. Nechali jsme si udělat nové. Jsou bytelné a bezpečnostní a taky na čip, abychom omezili vstup cizích lidí do domu.“

90 % BYTŮ U REALITEK

Dům, který tvoří stavební spojku mezi bloky 90 a 91, má 32 bytů. Podle paní předsedkyně to byly byty velmi hezké. Původní majitelé do nich investovali hodně peněz. Ty jsou už teď vniveč. „Bylo tady krásné a klidné bydlení. Nastěhovala jsem se sem před sedmi roky. Byla to pohoda. Dnes 90 procent bytů patří realitkám a je to běs!“ postěžovala si paní Lucie. „A navíc tady si kupujete byt i s funkcí. Mám byt po předchozím předsedovi, a tak jsem byla automaticky zvolena. Nikdo v těchto podmínkách tak nevděčnou práci nechce dělat,“ sdělila paní předsedkyně.

Ukázalo se zároveň, že těžké podmínky lidi stmelují. „Mám kolem sebe bydlící, kteří za mnou stojí a pomáhají mi. Jsem jim za to velice vděčná a moc a moc jim prostřednictvím zpravodaje děkuji. Jsou to opravdu slušní lidé!“ vzkázala do domu paní Lucie. K ruce má ještě domovní výbor SVJ. Ten operativně zasedá a okamžitě řeší vzniklé problémy. „Jedna členka nás ale teď opustila; boj s cikány vzdala; a člověk pro to má i pochopení“ sdělila smutně Lucie Križanová Podolánová.

PŘEKVAPENÍ

I v těžkých podmínkách se překvapivě daří svépomocným pracím (např. úprava sklepů) a investiční činnosti (např. výměna oken, sanace balkonů, chystá se instalace nonstop LED osvětlení na chodbách, výměna zadních dveří u nebytových prostor, zpředu výloh). Brzo budou zazděny dva vstupní průchody, lidi si z nich dělají veřejné WC a odkladiště harampádí. Více nám paní předsedkyně už nestačila říci. Na zavolání rychle odběhla řešit nově vzniklý problém.

Text a foto: Petr PROKEŠ