Mají nejčistší okapy v Mostě

« Jak jsme začínali (111) »

Z hlediska historie společenství vlastníků jednotek je v domě třetím předsedou. „Jsem ale prvním mladým, i když je mi nyní už 46 let,“ zasmál se.

Na první pohled je zřejmé, že má smysl pro humor i pozitivní náhled na svět. Má také sportovní postavu, i když jen občas do týdne vyráží na in-line bruslích vyzkoušet kvalitu dráhy na Matyldě či hipodromu. Miluje procházky se psem. Je to prostě spokojený předseda, který se nedá duševně vykolejit.

Jmenuje se PAVEL MERGANIČ a vede SVJ 128 v bloku 65 v mostecké ulici Antonína Dvořáka.

VÁŽÍ SI PŘEDCHŮDCŮ

Rád vzpomíná na své předchůdce. To proto, že když vykonávali funkci, udělali hodně práce a zanechali tak po sobě stopu.

Prvním předsedou byla žena – podnikatelka Martina Böcklová. Díky jí je dům zateplený a má nápaditě barevnou fasádu. „Tehdy dala na radnici návrh barevného řešení a městský architekt ji předal k posouzení čtyři varianty. V domě jsme si odsouhlasili tu, kterou vidíte na domě. Šedých paneláků z dřívější doby jsme měli plné zuby,“ zdůvodnil volbu Pavel Merganič.

Druhým předsedou byl primář z mostecké nemocnice Stanislav Slavík. O dům a lidi v něm se staral vzorně, duši lékaře v sobě nezapřel. „Dělaly se okna, dveře, střecha, okapy, zateplení půdy. Po čase si v Lounech koupil dům a odstěhoval se do něj. Funkci chtěl někomu předat a obrátil se proto na mě.

Na shromáždění vlastníků jsem navrhl sám sebe s odůvodněním, že celý dům za mnou půjde – a nespletl jsem se. Byl jsem schválen,“ zavzpomínal Pavel Merganič. Pracuje v České rafinérské jako laborant.

„Šel jsem do toho bez zkušeností. Chvíli jsem v tom plaval. Moc mi pomohla Anna Varhulíková z kanceláře informací na správě družstva. Dodneška jsem jí za to vděčný,“ dodal.

PLÁNY DO BUDOUCNA

Je na něm vidět, že práce je pro něj koníčkem. S bydlícími rád komunikuje. „Není to žádný problém. Jsme malým domem, je v něm jen 18 bytů, na jeden vchod vychází 6 bytů. Je tu pohoda a klid, jsem rád, že dům prosperuje,“ řekl předseda.

Rád by, aby také po něm zůstala stopa jako po předchůdcích. Proto s kolegy z výboru připravuje další vylepšení.

V polovině srpna sem nastoupí firma Vobas a udělá kolem domu nové okapové chodníčky. Dojde i na chodníky ke vstupům, na zem položena zámková dlažba, ve vchodech dlažba s protiskluzovou úpravou. „Chci ještě nechat zapustit všechny okapy,“ dodal. Protože má kolem sebe prima lidi (tři muže a jednu ženu) a ti jsou ještě k tomu šikovní, údržbu v domě si dělají sami. Neutrácejí zbytečně peníze za práci servisních firem. Vymalování společných prostor v domě patří mezi rutinní práce. Na údržbu okapů si ale firmu objednali – a ta je příjemně překvapila. „Máte nejčistší okapy v Mostě,“ dozvěděl se předseda od jejích pracovníků.

OPLOCENÝ POZEMEK

I když je v domě pohoda, přece jen se poslední dobou vyskytne nějaký ten problém. V jednom z pronajímaných bytů nyní bydlí nájemníci, kteří se hlučně projevují až do jedné hodiny ranní. Sousedé samozřejmě trpí. Předseda proto jednal s majitelem bytu. V prosinci skončí nájemní smlouva a bude zase klid.

Větší problémy jsou ale v okolí. Projevuje se blízkost Stovek. „Na dětském hřišti kousek od domu je černo, hluk a nepořádek. Pořád je tam plno. Naše děti nemají šanci se tam dostat. Už tu byl i případ, že šest romských dětí mlátilo malého bílého kluka. Sousedka mu ale pomohla,“ popsal předseda.

Nyní v domě zaznamenali i krádeže ve sklepích. „Zloděj roztáhl zvenku mříže heverem, sklepní okénko vyhákl a otvorem vlezl dovnitř. Jednám proto s městem o pronájmu pozemku a jeho oplocení, aby se k domu nenechavci nedostávali a my mohli zase klidně žít,“ zakončil méně vesele Pavel Merganič.

Text a foto: Petr PROKEŠ