Věžák o 100 bytech bez potíží

« Jak jsme začínali (108) »

I když se věk u žen neprozrazuje, v tomto případě uděláme výjimku. Této zástupkyni něžného pohlaví je 67 let. Tolik byste jí ale nehádali. Energie má totiž na rozdávání. Projevuje jí především ve funkci předsedkyně společenství vlastníků jednotek. Vykonává ji od privatizace domu – tedy již pět let. Jmenuje se MILOSLAVA MRÁZOVÁ a vede SVJ 619 v bloku 530 ve Višňové ulici na mosteckém sídlišti Zahradní.

INVESTICE

Dům jsme navštívili v době, kdy zde probíhalo malování stěn ve společných prostorách, pokládka linolea na chodbách a instalace nových madel na zábradlí schodiště. „Je to naše poslední větší akce. Jinak v domě máme již všechno hotové,“ upozornila Miloslava Mrázová.

„Začali jsme se zateplením, fasádou, opravou střechy, potom jsme se pustili do výměny oken a opravy balkonů. Máme za sebou rekonstrukci vnitřních rozvodů plynu a stupaček,“ popsala předsedkyně SVJ.

Na práce si vzali patnáctimilionový úvěr. Zbývá jim splatit ještě dvanáct milionů. „Splácíme jeden milion korun za jeden rok,“ uvedla Miloslava Mrázová.

Radost má z fasády. Na shromáždění vlastníků vyzvala přítomné, aby navrhli její barevné řešení. Zadání znělo: barvy musejí být jiné, než jsou u okolních bloků. Povedlo se. Blok 530 má fasádu v barvách zelené a fialové.

OBÍHALA PARTAJE

Předsedkyni začala dělat hned po privatizaci. Když se ustanovoval domovní výbor společenství vlastníků, byli do něj navrženi tři lidé. Ti dali největší důvěru právě jí – Miloslavě Mrázové. Bylo to jistě tím, že se slova privatizace nebála a pustila se v rámci domu do její přípravy. „O rok dřív se na tom muselo začít dělat. Já a ještě dvě spolubydlící jsme oběhaly všechny partaje a většina lidí podepsala, že chce ke Krušnohoru. Tím to všechno začalo a já byla zvolena do funkce předsedkyně,“ dala se do vzpomínání.

Na první pohled je na ní vidět, že ji práce baví. „Patnáct let jsem pracovala na reklamacích v Prioru, takže jsem se mezi lidmi pohybovala, právě proto v této práci předsedkyně se cítím jako doma, baví mě. Sice mi trochu vadí vyřizovat nepříjemné věci, ale již jsem si zvykla. Patří to k životu,“ svěřila se Miloslava Mrázová.

„Když jsem začínala, nevěděla jsem vůbec nic. Jen co jsem se naběhala na správu družstva, abych si nechala poradit! Hodně mi pomohla inženýrka Irena Čapková, vedoucí technického úseku. Té musím poděkovat za všechny rady, které mi pomohly v práci. Dodnes za inženýrkou Čapkovou chodím,“ svěřila se paní předsedkyně.

PROBLÉM? PSI!

Za největší problém v domě považuje chování psů. „Je jich tady snad třicet. Mám ráda zvířata, ale třicet psů je opravdu mnoho. V domě pořád štěkají, před blokem je počůraná zemina, na které už neroste ani tráva, protože psí moč je velice agresivní. O výskytu psích exkrementů ani nemluvě. Neukáznění chovatelé je neuklízejí. Přivítala bych, kdyby se v bytech psi nechovali,“ vyjádřila přání paní předsedkyně.

Zeptali jsme se na dlužníky. V jiných domech je výše dluhů problémem. V bloku 530 ale ne. Miloslava Mrázová pohovořila o jednom muži, který přišel o práci a jeho dluh aktuálně činí jen dvacet tisíc korun s blízkým výhledem na splacení, jiný dlužník – tentokrát žena – v brzké době uhradí třítisícovou částku. „Jinak dlužníky nemáme. Stává se, že pár lidí nezaplatí před dovolenou, ale po návratu z ní dluh zaplatí,“ informovala paní předsedkyně. V tomto v podstatě vzorném domě nemají ani narušitele nočního klidu.

Na shromáždění vlastníků tady poslední dobou mívají šedesátiprocentní účast. Lidé už moc nechodí, protože vědí, že nic zásadního se rozhodovat nebude. Z investičních akcí zbývá už jen výměna osobního výtahu. Ta ale ještě počká.

Text a foto: Petr PROKEŠ