Sedmička není leckdy šťastné číslo

« Jak jsme začínali (105) »

Barevný zateplený dům – blok 526 – čítající 115 bytových jednotek v Lipové ulici na sídlišti Zahradní v Mostě, to je SVJ 021. Do konce prosince v něm vykonával funkci předsedy MARTIN KRÁL. K našemu překvapení jsme se při našem setkání dozvěděli, že ji už nevykonává.

NÁROČNOST A NEVDĚK

Pověsil ji na hřebíček po sedmi letech. Zatímco sedmička je u jiných lidí šťastným číslem, v tomto případě tomu tak není. Jeho sedmička mu napověděla, že už by s tím vším měl skončit. „Mám jiné zaměstnání, moře práce, do toho starost o rodinu, péči o děti atd. Je to nezvladatelné,“ popsal Martin Král.

Funkci pověsil na hřebíček i proto, že někteří vlastníci bytů mu dávali najevo, že jim vadí, že nemá čas se předsedování věnovat naplno. Nakonec se o něm začalo šuškat, že si pěkně nakradl. „Bylo toho už dost, poslední dvě shromáždění vlastníků byla vlastně už jen konfliktní a já pocítil, že tohle nemám zapotřebí,“ popsal situaci Martin Král.

„Dělat funkci předsedy společenství vlastníků jednotek je velice náročné a nevděčné. Někteří vlastníci měli výhrady k tomu, že se výkonu funkce nevěnuji za ten obrovský honorář, co beru. Rád bych ho bral, ale on takový není. Pro peníze tuto funkci snad nedělá ani jeden předseda,“ odtušil Martin Král.

DĚLAL BYCH TO LÍP

Blok 526 je jeho rodný dům. Vyrůstal v něm odmalička. Nyní je mu 41 let a bilancuje. Před sedmi lety přebíral funkci od starší paní, které bylo kolem osmdesátky. Navázal na její práci. Za pomoci dotačního titulu Panel se společně s ostatními vlastníky bytů pustil do rekonstrukce domu. Byl v Mostě snad úplně první, který uspěl se žádostí o dotace. „Bylo to dost náročné papírově, legislativně, ale i co do spolupráce s firmami,“ zavzpomínal Martin Král a dodal: „V dnešní uspěchané době by předsedou měl být aktivní důchodce, aby se funkci mohl plně věnovat. V domě musí být ve dne v noci a věnovat se této práci musí opravdu svědomitě. Navíc musí počítat s tím, že s některými lidmi se prostě nedá vyjít. Dům se 115 bytovými jednotkami je moc. Nejde vyjít zvláště s těmi, co říkají, že by to určitě dělali líp. Věřím, že se takoví najdou a dají dohromady domovní výbor. Poslední dvě shromáždění vlastníků se konala ve vyhrocené atmosféře,“ uvedl Martin Král.

Podle jeho mínění je jednou z příčin špatné situace v domě skutečnost, že bydlící si před lety neuvědomili, co to znamená koupit byt a založit společenství vlastníků jednotek. Nyní jsou překvapeni tím, že by například problémové vztahy měli řešit u soudu formou občanskoprávního řízení.

VYUŽITÉ PROSTORY

Stydět za svoji práci se Martin Král rozhodně nemusí. Celý dům je zrekonstruovaný – zateplený, střechou neteče, výtahy jsou nové, odpadní potrubí vyměněno. Nebytové prostory jsou pronajaté a proměnily se v prodejny. Na střeše je anténa od mobilního operátora. Pronájmy jsou vítaným příjmem SVJ. Zbývá vymalovat chodby, položit linolea. „Tím jsme v domě s hlavními pracemi skončili. Věřím, že nástupce bude mít na deset let pokoj. Drobné údržbě se sice nevyhne. Jediné, co ho může překvapit, jsou elektřina a topení. Nastane-li tato situace, bude nutná rekonstrukce,“ popsal Martin Král.

PŘÍLIŠNÁ DEMOKRACIE NE

Říká, že funkce mu hodně dala – dobrého i špatného. Uvědomil si například, že starší lidé nabytí životními zkušenostmi mu nedělali problémy a bydlí dodnes v pohodě, horší je to s jeho vrstevníky a mladšími. I když se jim snažil vyjít v mnoha věcech vstříc, nezavděčil se jim. „Získal jsem velkou životní zkušenost: Předseda domu musí být ředitel a nenechat si všechno od bydlících líbit. Přílišná demokracie se nehodí pro společné bydlení,“ uzavřel Martin Král.

Text a foto: Petr PROKEŠ