Soudržný dům s cukrárničkou

« Jak jsme začínali (103) »

Tento cyklus je sice o práci předsedů a výborů SA/SV, ale tentokrát začneme netradičně – od nasycených žaludků a radostných myslí spojených s popíjením kvalitních nápojů. Pan předseda totiž nezajišťuje v domě jen kvalitní bydlení, ale také příjemné posezení. Při zahájení své funkcionářské činnosti zřídil cukrárničku U Kupců. Přijdete-li k panu předsedovi na návštěvu, je stoprocentně jisté, že do cukrárničky zavítáte. Budete do ní totiž pozváni. Tím předsedou s podnikatelským duchem je JAROSLAV KUPEC. Vede společenství vlastníků bytů č. 012 v mosteckém bloku 561 v ulici Karla Jaromíra Erbena na sídlišti Pod Lajsníkem.

CUKRÁRNIČKA

„Kdepak podnikatelský duch!“ zasmál se Jaroslav Kupec nad naší poznámkou a přinesl krásně vonící černou kávu. „Cukrárničku jsem otevřel proto, aby se lidé měli kde scházet a popovídat si. Nápad se ujal. Z cukrárničky se stalo pohodové místo pro setkávání menších kolektivů – například klubu milovníků mariáše, různých sportovních odvětví, chodí sem i rodiny uspořádat si oslavy narozenin dětí a podobně. Dělá mi to radost. Lidi tady přestávají být nervózní z denního shonu a přeladí se do pohody,“ vyznal se z lásky k mini občerstvovacímu podniku jeho zakladatel. „Přijďte pobejt!“ pozval naše čtenáře. (Otevírací doba v zimním období 17.00 – 22.00 hodin.)

DOBRÉ VZTAHY

Cukrárnička pozitivně ovlivňuje i život v domě a napomáhá udržovat dobré mezilidské vztahy. Pořádá dětské dny, sportovní turnaje, táboráky, pálení čarodějnic a další akce. „Dětské dny jsou velice vydařené – chodí na ně až sedmdesát dětí,“ pochlubil se předseda, jenž rád rozvíjí pohodu v duších bydlících.

Jaroslav Kupec při našem setkání zavzpomínal i na svého předchůdce Karla Krátkého. Dodneška ho považuje za výborného předsedu. „I díky jemu se v domě vytvořila prima parta bydlících. Předělali jsme si hřiště. Společně jsme chodili na zábavy a plesy. Byli a stále jsme soudržný dům. Je to jistě tím, že má jenom tři patra a čtyři vchody. Holt paneláček o 46 partajích držících při sobě – to je pro běžný život velká devíza. Nedokážu si představit, že bych bydlel třeba v hokejce, což je obrovský panelák, do něhož se vejde vesnice,“ svěřil se předseda.

NÁSTUP DO FUNKCE

Karel Krátký položil funkci, protože časově nestíhal zvládat zaměstnání, spoustu funkcí a dalších aktivit k tomu. Zodpovědnost přešla na nově zvoleného předsedu – Jaroslava Kupce. Funkci začal vykonávat v roce 1995. „Pořád za mnou chodili bydlící a vlastně to trvá dodnes. Těší mě, že mám jejich důvěru. Každý den jsem jim k dispozici,“ řekl.

FŮRA PRÁCE

Nový předseda navázal na činorodost svého předchůdce. Vyhrnul si rukávy a s bydlícími se pustil do práce. Na domě byla podle jeho slov udělána fůra práce. „Jako první v Mostě jsme měli na střeše lomanga, což jsou odvětrávácí vrtule,“ informoval předseda. Po vybudování nové střechy přišlo na řadu zateplení pláště objektu, sanace balkonů (potřebovaly ji jako sůl, byly v tak špatném technickém stavu, že se doslova rozpadaly před očima) a jejich zasklení. I když život v domě je prima, ve vzpomínkách se předseda vrací ke dvěma nepříjemným záležitostem. První: před lety odhalil černé odběry proudu, na svědomí je měly dva profesionální elektrikáři, kteří odebírali proud ze společných prostor domu. Druhá: nechuť některých bydlících zvýšit si příspěvek do fondu oprav o pouhé dvě koruny na zasklení balkonů, zvýšení nakonec prošlo a odpůrci zasklení si dnes libují, že mají velké úspory, protože balkony i části bytů jim vyhřívají sluneční paprsky pronikající přes sklo.

Text a foto: Petr PROKEŠ