Jak to jde v domě skvělých lidí

« Jak jsme začínali (93) »

Předsedkyni byste v ní rozhodně nehledali. Je totiž nízkého vzrůstu (měří pouhých 156 cm) a je pořád veselá. Jmenuje se JANA ZALKOVÁ a „šéfuje“ samosprávě č. 095 v bloku 727 v ulici Bohuslava Vrchlického na mosteckém sídlišti Liščí Vrch. Celý den ji provází dobrá nálada. Tím si mezi spolubydlícími získala důvěru a respekt.

JSOU SKVĚLÍ

„V domě mám skvělé bydlící. Všechno běží jako na drátkách. Nemáme mezi sebou zlé lidi, pomlouvače, narušitele mezilidských vztahů. Všichni navzájem komunikujeme a je to vidět i na schůzích – probíhají bez problémů. Soudím, že si lidé váží dobrého bydlení. A když se přece jen nějaký problém vyskytne, vyřeší se interně klidnou domluvou,“ popsala překvapivě dobrou atmosféru v domě Jana Zalková. Blok 727 by mohl být ukázkovým domem pro ostatní.

SMUTNÝ NÁSTUP

Nástup do funkce neměla zrovna veselý. Její předchůdce – předseda Milan Vlk – zrovna zemřel. Dodneška si to datum pamatuje. Bylo to 22. března 2011. V domě bydlel od začátku, nastěhoval se do něj v roce 1989 a práci pro bydlící se velmi věnoval. Pro dům to byla nečekaná rána. „Na schůzi mě přemluvili. Tvrdili, že toho mám málo, tak abych do předsednické funkce šla. Nechtěla jsem, protože jsem ještě studovala a kromě toho jsem měla nějaké aktivity kolem. Pořád mě ale přemlouvali, tak jsem jim řekla, že jim vyhovím, ale že mě budou poslouchat. A oni to opravdu dělají! Bylo to v době, kdy jsem studovala Vysokou školu báňskou. Funkci jsem začala vykonávat zhruba tři týdny po odchodu Milana Vlka,“ popsala.

ZELENÁ ÚSPORÁM

Předchůdce ještě stačil zařídit vše, co souviselo s dotací Zelená úsporám. Záhy po nástupu Jany Zalkové do funkce přišli lešenáři a práce se rozjela. Plášť domu byl zateplen, dostal hezkou fasádu, nové balkony a střechu. „K ruce jsem měla pracovnici úseku inženýrské činnosti ze správy družstva Simonu Růžičkovou. Byla perfektní. Moc ji za její práci děkuji!“ pochválila předsedkyně.

VÝTAH, KAMERY A ČIPY

Potom bydlící chtěli nový výtah. Našetřili si na něj. Stál 1 milion 200 tisíc. „Už se na něm pracuje. Dokonce v něm budeme mít kameru. Ta bude součástí celého domovního bezpečnostního systému čítajícího dvanáct kamer. Ten máme propojený s čipovým systémem. Pomocí čipu můžeme otevírat dveře do domu a zároveň si přivolat výtah. Ten můžeme ovládat i přímo z bytu, a když přijde návštěva, tak jí můžeme výtah poslat. Ten si navíc pamatuje, do kterého patra má návštěvu vyvézt. Jsme první dům v Mostě, který má takový systém, takže i v tomto případě jsme ukázkoví. „Systém se osvědčil. Do domu nechodí nikdo, kdo v něm nemá co dělat,“ popsala Jana Zalková.

Stihli udělat i běžnější věci – třeba rekonstrukci vnitřních rozvodů vody a tepla na patě domu. Pomalu se připravují i na rozvody plynu. Ještě dříve nainstalují na chodbě diodové osvětlení. „To bude v provozu pořád, chodbu máme bez oken, odběr proudu je minimální, oproti dřívějšku dokonce ušetříme,“ sdělila předsedkyně. Po čase se chystají namontovat diodové osvětlení i do sklepa.

SPOLUPRÁCE

Výbor funguje výborně. Předsedkyně nedá dopustit na místopředsedu a údržbáře v jedné osobě. „Je to Libor Koukolík, hrozně moc na domě pracuje, proto to tady máme všechno dokonalé. Taky zde bydlí od prvopočátku. Prostě je to skvělý člověk, navíc strojvedoucí,“ nepřímo připomněla Jana Zalková skutečnost, že dům byl součástí družstevní stabilizační výstavby a byty dostali železničáři. I ona svého času byla železničářkou.

Text a foto: Petr PROKEŠ