O domě vedeném odpůrkyní půjček

« Jak jsme začínali (84) »

Vykonává dvě funkce najednou. Je domovnicí a předsedkyní samosprávy. Jmenuje se DAGMAR RAUSCHOVÁ a „šéfuje“ SA 43 v dlouhém domě o devíti vchodech stojícím na Luční ulici v horní části litvínovského sídliště Janov. Je to blok I.

SOUBĚH = VÝHODA

„Řadu let dělám domovnici. Zhruba před čtyřmi roky jsem byla zvolena do funkce předsedkyně samosprávy. Nijak jsem o ni neusilovala, protože jako domovnice mám práce dost, ale předchozí předseda se vzdal funkce, a já dostala důvěru,“ popsala Dagmar Rauschová.

Říká, že souběh funkcí zvládá. Vlastně obě se doplňují. Jako domovnice má dokonalý přehled o tom, co dům potřebuje, a proto může na schůzích devítičlenného výboru SA předkládat podnětné návrhy k řešení toho či onoho problému, a naopak informace o probíraných záležitostech ve výboru může snadno přenášet mezi bydlící, protože je s nimi v denním kontaktu.

DVEŘE

Přiznává ale, že ne vždycky měla na růžích ustláno. „Začátky ve funkci předsedy byly těžké. Předchůdce mi toho moc neřekl, a tak jsem si musela všechno doslova osahat sama,“ posteskla si. Dům přebírala zateplený v zadní části, v bytech byla plastová okna, výjimku tvořila okna v přízemí, suterénu a ve vchodových dveřích. „S výborem jsme se po mém nástupu do funkce dohodli, že nejdříve zajistíme nové dveře,“ zavzpomínala. Vybraná firma je nainstalovala. Jsou tak šikovně udělané, že nepoznáte, že nejsou z plastu. Jejich výrobním materiálem je kov. Pro janovské poměry nutnost, dveře musejí něco vydržet. „Každému se naše dveře líbí. Jsou vysoce kvalitní,“ sdělila Dagmar Rauschová. Jejich nákup si družstevníci hradili z fondu údržby.

OKÉNKA A SKLEPY

Když našetřili další peníze, zateplili si suterén a vyměnili sklepní okénka, v zadní části domu je nechali zazdít a namísto nich zřídili větrací otvory s mřížkami. „Změn se dočkaly i sklepy. V některých byla tři okna, což se nám zdálo zbytečně moc, a tak jsme nechali jedno zazdít, jedno zafixovat a další upravit jako výklopné. Bydlícím v přízemí byly zatepleny podlahy, takže nyní mají v bytech příjemně teplo, neprotahuje do nich ze sklepů,“ popsala předsedkyně.

LIDSKÝ PŘÍSTUP

A nyní družstevníci zase šetří. Chtějí se pustit do dalších vylepšení v domě. „Jsem odpůrkyní půjček. Neberu si je ani pro svoji domácnost. Myslím si, že i mně by jako bydlící vadilo, že bych kvůli úvěru musela více peněz dávat do fondu údržby, tudíž na nájem,“ přiznala předsedkyně. Lidský přístup k výkonu funkce považuje Dagmar Rauschová za základ své činnosti.

Až bude našetřeno dostatek peněz, použijí se na rekonstrukci rozvodů odpadu. Ze dvou projednávaných variant si vybrali tu, která umožní udělat práce až po příslušenství v bytech, což jsou odbočky k umyvadlům, vanám a kuchyňským dřezům. Nyní čekají na rozhodnutí výroční členské schůze.

FERDA MRAVENEC

„Dělám všechno. Jsem Ferda mravenec – práce všeho druhu,“ popsala pracovní náplň domovnice. Dagmar Rauschová se nebojí mužských prací, jako jsou výměna zámků FAB či zadlabacích zámků, s přehledem zvládá další technické úkony. Výměna žárovek je denním chlebem. „Udělám cokoliv, například také stříhám živý plot, sekám trávu, starám se o květiny a keře před domem, čistím chodníky od sněhu. Jsem ráda, že jsou mezi námi lidé, kteří si toho všímají a dokážou pochválit. Dokonce už mi poslali esemesky s poděkováním. Naopak jsou zase bydlící, kteří pomlouvají a po Janově roztrušují, že se flákám. Holt i s takovými lidmi se musí člověk v domě se 144 byty naučit žít,“ uzavřela Dagmar Rauschová.

Petr PROKEŠ