Ve funkci předsedy domu je 15 let

« Jak jsme začínali (83) »

Funkci předsedy SV 106 v bloku 229 v ulici Vítězslava Nezvala v Mostě začal vykonávat od 1. ledna 1999. Bylo to v hektické době naprostého neklidu mezi bydlícími, kteří viditelně dávali najevo svoji nespokojenost s prací předchozího předsedy a výboru. Dal si za úkol situaci v domě uklidit, vyhrnout si rukávy a pustit se do práce. Tím odvážným novým předsedou byl BOHUMIL PATERA, na první pohled tahoun.

NESPOKOJENOST

„Lidé nebyli spokojeni s prací předchozího předsedy, jenž byl zvolen při založení SV v roce 1997. Nelíbilo se jim hospodaření, proto založili kontrolní komisi, aby ta prověřila veškeré doklady. Tříčlenný výbor nebyl na schůzích schopen vysvětlit výdaje, bydlící proto nevěděli, za co se peníze utrácely – a nebyly to malé sumy. „Dělaly se zbytečné práce. Stály peníze a nebylo to k ničemu,“ zněla tehdejší kritika. Podezřelé byly i finanční částky určené na drobné výdaje.

„Spolubydlící mě zvolili, protože mě znali a měli ke mně důvěru. Předtím jsem dlouhou dobu pracoval v občanském výboru. Byl jsem jeho místopředsedou a následně předsedou. V lednu před patnácti roky jsem na přání bydlících započal s výkonem funkce předsedy SV,“ popsal Bohumil Patera.

ZKLIDNĚNÍ

Personální změna prospěla. Nastalo zklidnění atmosféry. Vlastníci bytů byli rádi, že funkci začal vykonávat zkušený člověk znalý práce s lidmi; člověk, který se nebál pustit se do díla obnovy. „Panelák byl postaven v roce 1960. Ve výboru jsme si řekli, že dům musíme dát rychle do pořádku. Byťák se o něj předtím nestaral. Všechno v domě bylo v dezolátním stavu,“ řekl nový předseda.

ZAČALI OD VODY

Nejhůř na tom byly rozvody teplé a studené vody. Byly vyměněny. „Záhy jsme si museli nechat udělat hydranty. Byly v dezolátním stavu. Město je dokonce nechalo odpojit kvůli potrubí, které bylo samá záplata. Potom došlo na opravu proděravělé střechy. „Nebrali jsme si úvěr, všechno šlo z fondu údržby,“ sdělil Bohumil Patera. Následovala rekonstrukce plynových rozvodů a byla zahájena postupná výměna oken za nová plastová. „V bytech se snížila hlučnost a prašnost, výrazně klesly úniky tepla,“ poznamenal předseda. Litvínovská firma Ela-plast odvedla vysoce kvalitní práci. Plášť domu byl potom zateplen, dostal slušivou fasádu s převládající žlutou barvou. „Vlastně máme dnes už všechno hotovo, velká rekonstrukce domu skončila,“ oznámil s uspokojením předseda.

SPŘÁDÁ PLÁNY

Po patnácti letech výkonu náročné funkce bývá člověk duševně unaven a chce to „zabalit“. Bohumil Patera ale takový není. Pravda, není to už žádný mladík, ale plány mladistvě spřádá dál. V roce 2015 navrhne spolubydlícím kompletní výměnu stupaček odpadu. Již nyní se pouští do řešení problémů s chybějící hydroizolací domu, do jehož sklepů vniká po deštích voda a způsobuje v nich nepříjemnosti včetně šíření plísně. Záležitost konzultuje s technickým úsekem Krušnohoru. „Jsem spokojený se správou družstva. Kamkoli po kancelářích zajdu, všude se setkávám s velkou ochotou, profesionálním přístupem, vstřícností. I s firmami, jež spolupracují s Krušnohorem, jsem spokojený,“ pochválil Bohumil Patera.

Má radost z toho, že se mu podařilo přesvědčit městskou policii o účelnosti instalace bezpečnostní kamery na střeše domu. „Byla sem přemístěna z objektu Hněvína (Šantánu) a monitoruje situaci ve velké části ulice Vítězslava Nezvala,“ prozradil a dodal: „Lidé se hned cítí bezpečněji.“

Vnitřně ho povzbuzuje skutečnost, že v domě bydlí slušní lidé s životním nadhledem a ti mladší jsou rozumní a mají racionální pohled na svět. „Proto nemáme v domě žádný vysloveně velký problém. Žije se nám v něm dobře,“ uzavřel Bohumil Patera.

Petr PROKEŠ