Slušní lidé si zaslouží kvalitní bydlení

« Jak jsme začínali (80) »

Z jejího obličeje vyzařuje spokojenost. Všeho, čeho chtěla za pět let (letos si připomíná jubileum) ve funkci dosáhnout, je hotovo. „A mám k tomu velmi šikovné pomocníky,“ přiznala předsedkyně SA 033 z domu čp. 994 v litvínovské Tylově ulici ZDEŇKA VÁLKOVÁ.

ŠIKULOVÉ

Těmi šikuly jsou členka výboru Jaroslava Herzánová a údržbář, rovněž člen tříčlenného výboru samosprávy, Jiří Smrček. „Když potřebujeme něco s Jaruškou projednat, zavoláme si, ihned se sejdeme v bytě a problém je vyřešen. Máme stálý kontakt,“ popsala předsedkyně nadstandardní vztah mimo rámec řádných výborových schůzí. Jiří Smrček je znám jako muž mnoha řemesel. Na co v domě sáhne, jde mu to samo od ruky. „S Jirkou navíc ušetříme spoustu peněz. Kdybychom na práce zvali firmy, stálo by nás to pěknou porci finančních prostředků. Jirka maluje, opravuje, udělá vše, co je zapotřebí – a to vše za malý peníz,“ vyzvedla kvality údržbáře Zdeňka Válková.

ELÁN A ENERGIE

Funkci začala vykonávat po své předchůdkyni, která po 17 letech ve funkci prohlásila, že je na to všechno už stará a že musí nastoupit mládí. „Paní Štěpanovská mě svým zdůvodněním odchodu docela pobavila, protože potom jsem byla do funkce zvolena já – osoba stejně stará jako ona!“ s úsměvem na tváři zavzpomínala vitální Zdeňka Válková.

Předsednického žezla se ujala s elánem sobě vlastním. Byly vyklizeny všechny společné prostory domu, ty doposud připomínaly skladiště všeho možného. Byla vyměněna balkonová okna. Došlo na rekonstrukci výtahu. Byly vyměněny stoupačky na teplou a studenou vodu, rozvody kanalizace. Podlahy ve sklepích a kočárkárně byly natřeny, aby se jejich povrch dal dobře uklízet. Došlo také na rekonstrukci rozvodů plynu. V přízemí byla nainstalována nová zvonková tabla, komunikátor a dálkové ovládání dveří na bzučák. Největší akcí byla rekonstrukce domu včetně balkonů spojená se zateplením. „Lidem bydlícím především v bytech 2+1 byla strašná zima. Dnes je v nich teploučko,“ uvedla Zdeňka Válková. V souvislosti s průběhem stavebních prací nešetřila chválou: „Firma Tepo pracovala rychle a kvalitně. Když nastal s něčím problém, zavolala jsem a oni hned přijeli, okamžitě byla zajištěna náprava. Chválím firemní zaměstnance, ale především stavbyvedoucího Miroslava Plechingera a mistra Romana Pokorného, dokonce se občas přijel podívat i sám jednatel firmy. Spolupráce byla perfektní! Stejně jako se stavebním dozorem – tuto funkci vykonával investiční inženýr ze správy družstva Miroslav Horňáček.“ V rámci rekonstrukce byly vyměněny také luxfery v kočárkárně a při zateplování spodku domu nebylo zapomenuto při nahazování nové fasády ani na obnovu grafického motivu plovoucích ryb, který upoutává pozornost chodců.

„Dům je klidný. Bydlí v něm hodní a slušní lidé. A ti si přece zaslouží kvalitní bydlení,“ uzavřela energií oplývající Zdeňka Válková.

Petr PROKEŠ