Shora snesli 32 pytlů holubího trusu

« Jak jsme začínali (78) »

Na první pohled vypadá energicky, rázně, možná až výbušně. „Kdepak zdání klame! Jsem rozený kliďas a věci řeším bez emocí a s nadhledem,“ usmívá se Ing. ZDENĚK ŘEHÁK, předseda SV 247 z bloku 95-96 na mostecké třídě Budovatelů.


Blok 95-96 na třídě Budovatelů se dočká i barevnější
fasády. „Stane se tak nejdříve za tři roky,
až splatíme úvěr za jiné práce,“ prozradil Zdeněk Řehák.

SPOJKA

Prapodivné dvojčíslí v označení bloku znamená, že dům tvoří stavební spojku mezi bloky 95 a 96 a díky jí vytvářejí všechny tři bloky tzv. hrábě (pohledem shora). Ty představují velkou koncentrací lidí a s ní souvisí množství problémů.

TŘIKRÁT DRÁŽ

„Bydlím tady od roku 1958, co dům stojí. Již od počátku jsem se o bydlící staral, už jako člen občanského výboru,“ zavzpomínal Zdeněk Řehák. K péči o dům a v něm bydlící se dostal přes elektřinu. „Po tři roky od postavení objektu se tady za odběr proudu platilo stavební firmě, ta nám přeúčtovávala položky na jednotlivé byty, ale dělala to špatně, v každém vyúčtování byly chyby. Nájemníci měli platit až třikrát dráž. Zjistil jsem to, na nedostatky jsem firmu upozornil a ta nám musela opakovaně vracet peníze,“ popsal finanční anabázi Zdeněk Řehák a dodal: „Lidi mě potom nechali starat se o dům i nadále.“

KŠEFTAŘI

Funkci předsedy SV vykonává od roku 2000, kdy si nájemníci mohli byty od města koupit. V domě je 24 bytů a tři obchody. Dnes ve dvanácti bytech bydlí slušní vlastníci, třináctý (shodou okolností „nadsoused“ předsedy) je dlužníkem (má zaplatit 250 tisíc korun, před soudem se prohlásil za neschopného platit, soud mu vyhověl a oddlužil ho, přitom tento bydlící neměl dělat další dluhy, ale dělá je, takže jej čeká další řízení), dva byty patří Krušnohoru (v nichž je situace kolem nájemníků ucházející) a devět vlastníků v bytech nebydlí, pronajímají je. „Ve třech případech se nebojím říci, že jde o kšeft, kdy majitelé bytů využívají sociálních dávek na bydlení od nepřizpůsobivých, které ubytovali,“ sdělil Zdeněk Řehák. A protože se nepřizpůsobiví chovají tak, jak se chovají, vedle jiných „lahůdek“ mohou i za to, že se v domě začaly vyskytovat štěnice. „Na jejich likvidaci jsme vynaložili už 75 tisíc korun!“ spočítal předseda.

JEDNA ZA DRUHOU

Jinak se v domě udělalo pro bydlící mnoho prospěšného. Od roku 2000 se střídala jedna akce za druhou. „Nejdříve jsme si pořídili vodoměry, pak jsme dělali nové rozvody teplé i studené vody, vyměnili ventily na topení, pořídili měřiče tepla, hodně dlouho jsme opravovali starou střechu,“ vyjmenoval Zdeněk Řehák. Teprve až v roce 2008 si nechali zbudovat úplně novou střechu. „Přes tu starou hodně zatékalo a lákala holuby. Shora jsme snesli 32 pytlů holubího trusu!“ zdůraznil předseda. Potom přišla na řadu instalace nových poštovních schránek a řešení problémů ve sklepě. „Kvůli nevhodným sklonovým poměrům okolního terénu nám do něj po deštích silně zatékalo, takže jsme museli používat až tři čerpadla, abychom se vody zbavili. Před rokem jsme udělali odvodnění – odkopáním a hydroizolací,“ popsal předseda. Kromě toho stihli třikrát vymalovat stěny na chodbách schodiště, protože pořád po nich někdo čmáral. U vchodu do sklepa instalovali mříže, často se do něj dostávali nenechavci. Do obou vchodů nechali vsadit nové vstupní dveře a zřídit stříšky. Řešili problémy kolem ukradených kovových roštů v chodníku nad sklepy. Když se pustili do generálky balkonů, zjistili, že ve čtvrtém patře je musejí zlikvidovat. „Když se dům stavěl, bulharští dělníci betonovali za mrazu, únosnost balkonů byla kvůli tomu nevyhovující,“ zdůvodnil předseda. Pustili se i do nových plynových rozvodů a výměny oken, vyměnili i dveře ve sklepě. „Osvětlení schodiště ovládá fotobuňka, nainstalovali jsme nové zvonky, vchodové dveře jsou na čipy,“ vyjmenoval Zdeněk Řehák. Žilo by se tady hezky, jen nebýt těch nepřizpůsobivých. Ti si udělali z obou chodníků v průjezdu záchod, a tak neustálé čištění odbornou firmou stojí SV osm tisíc ročně. „Je to otevřený problém, máme rozjednáno zazdění tohoto prostoru,“ uzavřel předseda.

Petr PROKEŠ